Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
04.11.2007 11:44

Kolejna tura żołnierzy wróciła z Afganistanu do Polski

Uroczyste powitanie kolejnej tury żołnierzy powracających z Afganistanu miało miejsce w sobotę wieczorem na wojskowym lotnisku Strachowice we Wrocławiu. Do kraju powróciło z misji ponad 140 żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan. Minutą ciszy uczczono pamięć poległego dwa dni temu w Iraku st. kaprala Andrzeja Filipka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uroczyste powitanie kolejnej tury żołnierzy powracających z Afganistanu miało miejsce w sobotę wieczorem na wojskowym lotnisku Strachowice we Wrocławiu. Do kraju powróciło z misji ponad 140 żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) Afganistan. Minutą ciszy uczczono pamięć poległego dwa dni temu w Iraku st. kaprala Andrzeja Filipka.

Do kraju wrócili m.in. żołnierze z 6. Brygady Desantowo- Szturmowej z Krakowa i 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, a wraz z nimi gen. brygady Marek Tomaszycki, dowódca I zmiany PKW Afganistan.

Na lotnisku oprócz rodzin, żołnierzy witał minister obrony narodowej Aleksander Szczygło, który dziękował im za ofiarną służbę oraz, że "nie zawiedli oczekiwań".

- "Wykazaliście się znakomitym wyszkoleniem i przygotowaniem. Odwagą i zaangażowaniem. Zyskaliście pochwały dowództwa sił międzynarodowych ale także - co bardzo ważne - uznanie i szacunek Afgańczyków. Byliście nie tylko dobrymi żołnierzami ale i ambasadorami Polski. Dzięki wam nasza ojczyzna jest postrzegana jako kraj demokratyczny i nastawiony pokojowo. Kraj, na który można polegać" - mówił Szczygło.

Według ministra polscy żołnierze służąc w Afganistanie dali świadectwo profesjonalizmu i sprawności naszej armii.

Szczygło nie zapomniał o rodzinie, której "nie było dane przeżywanie radości dzisiejszego dnia", o bliskich poległego w Afganistanie por. Łukasza Kurowskiego. "Dramat, który przeżyli dotknął nas wszystkich, także mnie osobiście. Zawsze będą pamiętać o Łukaszu jako żołnierzu, który walczył o wartości najdroższe nam wszystkim" - mówił Szczygło.

Później, w rozmowie z dziennikarzami, Szczygło powiedział, że to jego ostatnie powitanie żołnierzy ale cieszy się, że mógł powitać tych, których żegnał. "Jestem jednym z bardziej szczęśliwych ludzi w Polsce, bowiem witam żołnierzy, których żegnałem w marcu. To dla mnie bardzo przyjemna chwila, szczególnie, że za kilka dni odejdę z tej funkcji ale za całą I zmianę ja ponoszę odpowiedzialność" - mówił minister.

Przyznał, że żałuje, iż odchodzi z ministerstwa. "Pierwszy raz w moim życiu zawodowym żałuję, że odchodzę z miejsca, w którym pracowałem. Żałuję naprawdę" - mówił szef MON. Dodał, że ma zamiar nadal interesować się zawodowo wojskiem i być może będzie pracować jako poseł w sejmowej komisji obrony narodowej.

Gen. Tomaszycki opowiadał dziennikarzom, że w Afganistanie "jest dobrze", mimo, że dwa dni temu strzelano do polskich żołnierzy tam stacjonujących. "Jest to misja stabilizacyjna, więc musimy się liczyć z tym, że będą do nas strzelać" - mówił Tomaszycki. Poproszony przez PAP o wyjaśnienie co miał na myśli mówiąc, że "jest dobrze", generał powiedział, że coraz więcej miejscowej ludności popiera żołnierzy tam stacjonujących, coraz więcej Afgańczyków współpracuje z rządem ale i siłami koalicyjnymi. "Jest lepiej niż było poprzednio" -mówił dowódca I zmiany PKW Afganistan.

Na przełomie października i listopada obowiązki formalnie przejmie w Afganistanie II zmiana PKW. Na jej czele stanie gen. Jerzy Biziewski. Podobnie jak obecna, kolejna zmiana ma liczyć ok. 1200 żołnierzy. Do ich zadań należeć będzie m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w wyznaczonych rejonach oraz szkolenie afgańskiej armii. (PAP)

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz