Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejne akcje Ruchu Poparcia Palikota

0
Podziel się

Zawieszenie w szczecińskim urzędzie, obok krzyża katolickiego, Gwiazdy
Dawida i krzyża prawosławnego oraz uruchomienie akcji "Apostazja", której celem jest ułatwianie
chętnym występowania z Kościoła katolickiego - to kolejne przejawy aktywności Ruchu Poparcia
Janusza Palikota.

bEhYfEoR

Zawieszenie w szczecińskim urzędzie, obok krzyża katolickiego, Gwiazdy Dawida i krzyża prawosławnego oraz uruchomienie akcji "Apostazja", której celem jest ułatwianie chętnym występowania z Kościoła katolickiego - to kolejne przejawy aktywności Ruchu Poparcia Janusza Palikota.

Palikot relacjonował w poniedziałek na konferencji prasowej Warszawie, że na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Szczecina działacze Ruchu powiesili obok krzyża katolickiego Gwiazdę Dawida oraz krzyż prawosławny. "Po chwili jeden z radnych PO Jerzy Siwko zrzucił na ziemię te symbole, bezczeszcząc je. Jeden został nawet uszkodzony. Dlatego zamierzamy złożyć wniosek do prokuratury w tej sprawie. Będziemy domagać się także ogólnopolskiej debaty na temat symboli religijnych" - mówił.

Dodał, że przewodniczący Rady Miasta Szczecina zwrócił się do władz Ruchu z prośbą, by pisemnie wystąpili o zgodę na powieszenie innych niż krzyż symboli religijnych.

bEhYfEoT

Ruch opowiada się za obecnością w instytucjach państwowych symboli różnych religii. Na początku lutego w liście do marszałka Sejmu lider Ruchu poprosił o udostępnienie sali plenarnej, by umieścić tam, obok krzyża katolickiego, Gwiazdę Dawida i krzyż prawosławny.

Palikot poinformował też o rozpoczynającej się akcji "Apostazja", realizowanej przez Ruch i portal Apostazja.pl. "Akcję otworzył Robert Leszczyński (dziennikarz muzyczny - PAP), który postanowił wystąpić z Kościoła katolickiego. Akcja ma na celu ułatwienie występowania z Kościoła, upowszechnienie tego zjawiska. Akcja zakończy się, kiedy będziemy mogli odpowiednią ustawę przedstawić w Sejmie i będziemy wiedzieli, że ona przejdzie. Ustawa ma zmusić nasze władze do uzgodnienia z Kościołem niekościelnego występowania z tej instytucji, w sposób świecki. Naszym zdaniem aktualnie jest to zbyt zbiurokratyzowane i poniżające dla osoby, która to robi" - podkreślił lider Ruchu.

"Z pomysłem złożenia apostazji nosiłem się wiele lat. To, że nie zrobiłem tego wcześniej, to moje życiowe niechlujstwo. Odkąd pamiętam jestem ateistą i to nie jest chwilowe zwątpienie. Jest to realizacja decyzji, którą podjąłem kilkanaście lat temu" - tłumaczył Robert Leszczyński. Jak zaznaczył, obecnie jest na etapie gromadzenia potrzebnych dokumentów do złożenia wniosku o apostazję. Dodał też, że nie wyklucza dołączenia do Ruchu Palikota.

Akcję "Apostazja" poparł także dziennikarz i historyk filozofii Kamil Sipowicz. "Choć jestem katolikiem, w pełni popieram takie działania. Jestem za tym, aby oczyścić Kościół z pseudokatolików, akt apostazji to ułatwia. Kościół tak samo jak nie utrudnia dokonania aktu chrztu, nie powinien utrudniać apostazji" - uznał.

bEhYfEoZ

Akt apostazji jest pisemnym oświadczeniem woli wystąpienia z Kościoła. Aby został uznany, według prawa kanonicznego, powinien zawierać m.in. motywację woli opuszczenia Kościoła, numer aktu w księdze chrztu i dokładne dane personalne odstępcy.

W akcie powinna też znaleźć się informacja o dobrowolności dokonania apostazji. Dokumenty powinny zostać podpisane przez odstępcę oraz świadków w obecności proboszcza parafii. Proboszcz jest zobowiązany do poświadczenia przyjęcia aktu poprzez umieszczenie na nim podpisu oraz daty i pieczęci parafialnej.

Ruch Poparcia to partia polityczna założona przez Palikota, zarejestrowana w październiku 2010 r. Oprócz partii, działa także stowarzyszenie Ruch Poparcia Palikota, zarejestrowane 18 października 2010. 6 października polityk złożył rezygnację z członkostwa w PO oraz w klubie parlamentarnym tej partii, stając się posłem niezrzeszonym. Na początku tego roku zrezygnował z mandatu posła, a legitymację poselską wystawił na aukcji.(PAP)

pż/ son/ gma/

bEhYfEpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)