Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne pielgrzymki docierają na Jasną Górę

0
Podziel się:

Kolejne grupy pielgrzymów przybywają na Jasną Górę przed przypadającą w
środę uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W poniedziałek do sanktuarium dotarły
grupy pątników m.in. ze Szczecina, Rzeszowa i Koszalina. Niektórzy pokonali ponad 600 km.

Kolejne grupy pielgrzymów przybywają na Jasną Górę przed przypadającą w środę uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W poniedziałek do sanktuarium dotarły grupy pątników m.in. ze Szczecina, Rzeszowa i Koszalina. Niektórzy pokonali ponad 600 km.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w 35. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Rzeszowskiej przyszło do Częstochowy 1,8 tys. osób. Pątnicy pokonali 300 km w ciągu 10 dni. Zgodnie z wieloletnią tradycją, całą drogę wędrował bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Także w poniedziałek do częstochowskiego sanktuarium doszła 22. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej. Pielgrzymi z Drohiczyna, około 650 osób, wędrowali 13 dni, pokonując 360 km.

350 pątników liczyła 28. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Najdłuższe trasy pokonały grupy: z Łukęcina - 621 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 615 km w 19 dni. Pielgrzymi startujący ze Szczecina pokonali 521 km w 16 dni. Najmłodszy pątnik miał 10 lat, najstarszy 88 lat. "Pielgrzymka to taki czas przemiany, która się dokonuje i pod koniec dopiero coraz bardziej to widać, ludzie odczuwają to w swoich sercach" - powiedział ks. Janusz Szczepaniak, ojciec duchowny w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

  1. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej dotarła przed jasnogórski Szczyt już rano. W tym roku wędrowało w niej ponad tysiąc osób. Najdłuższą trasę mieli do pokonania pielgrzymi z Lęborka - w czasie 17 dni przeszli 590 km, krótszą - 510 km przebyli pątnicy z Kościerzyna. Na Jasną Górę dotarła również grupa rowerowa z Lęborka w liczbie 34 rowerzystów.

Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zgromadziła w swych szeregach 500 pątników. Najdłużej wędrowali pielgrzymi z Ustki, którzy przebyli 630 km w 19 dni, i pielgrzymi ze Słupska, którzy w 20 dni przeszli 608 km.

W sierpniu na Jasną Górę dotrze w sumie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów. Dni poprzedzające środowe święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to tradycyjnie okres szczytu pielgrzymkowego. Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium w poniedziałek i wtorek. Tego dnia na Jasną Górę wejdzie m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, a także akademicka, także idąca ze stolicy. Przyjdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy, pątnicy z Podlasia i Lublina.

W środę pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej. Uroczystości święta Wniebowzięcia NMP co roku gromadzą w Częstochowie tysiące wiernych.

Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzone 26 sierpnia. W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo ponad 30 tys. pielgrzymów.(PAP)

kon/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)