Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejne trzy komitety zgłosiły się do PKW

0
Podziel się:

Komitety wyborcze: Partii Kobiet, Samoobrony
Patriotycznej i Unii Polityki Realnej zgłosiły się do rejestracji
do Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował we wtorek PAP
starszy radca w Krajowym Biurze Wyborczym Grzegorz Gąsior.

Komitety wyborcze: Partii Kobiet, Samoobrony Patriotycznej i Unii Polityki Realnej zgłosiły się do rejestracji do Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował we wtorek PAP starszy radca w Krajowym Biurze Wyborczym Grzegorz Gąsior.

Komitet Partii Kobiet chce wystawiać tylko kandydatów na posłów; UPR zamierza rejestrować tylko kandydatów na senatorów - UPR wystartuje do Sejmu wraz Ligą Polskich Rodzin i Prawicą Rzeczypospolitej. Te trzy ugrupowania będą startować z list LPR.

Zgłoszeniami tych komitetów PKW ma zajmować się w czwartek.

Do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 8 komitetów wyborczych, zamierzających wystawić kandydatów na posłów i senatorów w nadchodzących przedterminowych wyborach. Zarejestrowane zostały komitety wyborcze: ugrupowania "Wierni Polsce"; Samoobrony RP; PSL; koalicji Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP; Prawa i Sprawiedliwości; Polskiej Partii Pracy; partii Lewica i Demokraci; LPR.

Partia Kobiet, która zgłosiła swój komitet do rejestracji w PKW, została zarejestrowana na początku roku. "Partia Kobiet jest partią rozsądku, rozumu i serca. Jest to partia, można powiedzieć, egoistów, bo chcemy pomyśleć o sobie" - mówiła w lutym jej założycielka i szefowa, pisarka Manuela Gretkowska.

Szefem Samoobrony Patriotycznej jest Marian Frondczyk, a jej członkami są m.in. byli działacze Samoobrony RP, skonfliktowani z jej szefem Andrzejem Lepperem.

W wyborach parlamentarnych kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partyjnych i komitety wyborcze wyborców. Najpierw trzeba jednak zarejestrować w PKW komitet.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, komitety powinny zarejestrować się do 16 września. Ponieważ jednak jest to niedziela, rejestracji będzie można dokonywać również w sobotę i poniedziałek.

Do tego czasu pełnomocnicy komitetów koalicyjnych i komitetów wyborców muszą zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców należy dołączyć tysiąc podpisów z poparciem.

Jeśli zawiadomienie złożone w PKW spełnia wymogi ordynacji, komisja rejestruje komitet wyborczy w ciągu trzech dni od otrzymania tego zawiadomienia.

Natomiast jeśli zawiadomienie ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma pięć dni - od momentu zwrócenia się do niego przez PKW - na ich usunięcie.

Jeśli tego nie zrobi, komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.(PAP)

stk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)