Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejne wybuchy towarzyszą wyborom w Afganistanie

0
Podziel się:

Talibowie próbują zastraszyć tych, którzy chcą oddać swój głos.

Kolejne wybuchy towarzyszą wyborom w Afganistanie
(PAP/EPA)
bEsmWROZ

O 4.30 czasu polskiego w Afganistanie rozpoczęły się wybory do Zgromadzenia Narodowego. Ponad 10,5 miliona uprawnionych do głosowania wybiera 249 deputowanych spośród około 2,5 tysiąca kandydatów.

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 13.30 czasu polskiego.W związku z wyborami w całym kraju wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:
Talibowie zabijają kandydatów do parlamentu.
Na około pół godziny przed otwarciem lokali wyborczych na stolicę Afganistanu - Kabul i położone na wschodzie tego kraju miasto Dżalalabad dokonano ataków rakietowych. Jedna rakieta eksplodowała na dziedzińcu budynku państwowej telewizji w Kabulu a trzy inne wystrzelono w kierunku bazy wojskowej na przedmieściach Dżalalabadu.

bEsmWRPb

Zdaniem obserwatorów, była to oczywista próba zastraszenia Afgańczyków i nakłonienia ich aby nie brali udziału w sobotnich wyborach.

ZOBACZ TAKŻE:
Afganistan przygotowuje się do wyborów.
Talibscy rebelianci wcześniej grozili dokonaniem ataków podczas wyborów, których celem mają być przede wszystkim siły bezpieczeństwa i personel zatrudniony w lokalach wyborczych. Talibowie prowadzili intensywną kampanię zastraszania i zniechęcania do udziału w wyborach między innymi rozdając ulotki w meczetach i wioskach oraz publikując ostrzeżenia w Internecie, iż ci którzy oddadzą swój głos powinni być przygotowani na atak.

Niezależna Komisja Wyborcza poinformowała, że ponad tysiąc spośród 6835 lokali wyborczych, czyli około 15 procent, nie zostanie otwartych, ponieważ nie można w nich zagwarantować bezpieczeństwa. Znajdują się one zwłaszcza na południu i wschodzie kraju.

Talibowie próbowali z niewielkim powodzeniem zakłócić zarówno wybory parlamentarne w 2005 roku jak i prezydenckie w 2009.

bEsmWRPh

Są to drugie od obalenia w 2001 roku reżimu talibów wybory parlamentarne w Afganistanie. Aby zapobiec podziałom etnicznym, w procesie wyborczym nie uczestniczą partie polityczne a poszczególni kandydaci, którzy ubiegają się o mandaty indywidualnie. W sumie o 249 miejsc rywalizuje 2447 kandydatów, w tym 386 kobiet.

Wstępne wyniki afgańskich wyborów będą znane najprawdopodobniej dopiero po 8 października, a ostateczne po 30 października.

bEsmWRPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)