Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejni trzej policjanci podejrzani w sprawie tzw. łowców blach

0
Podziel się:

Kolejnym trzem policjantom z krakowskiej
drogówki postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. łowców
blach - poinformował w środę naczelnik Wydziału Śledczego
Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, prok. Mieczysław Sienicki.

Kolejnym trzem policjantom z krakowskiej drogówki postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. łowców blach - poinformował w środę naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, prok. Mieczysław Sienicki.

Funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowych. "Trzem funkcjonariuszom przedstawiono zarzuty i mogę powiedzieć, że to nie są ostatni podejrzani. Zarzuty mają charakter korupcyjny, dokładniej nie możemy tego określić, bo planujemy zatrzymanie i przedstawienie zarzutów kolejnym osobom. Ponieważ to nie jest koniec sprawy, nie możemy mówić o szczegółach" - powiedział Sienicki.

Dodał, że policjanci, którym postawiono zarzuty korupcji, to "funkcjonariusze służby patrolowej, prowadzący czynności na drogach". Sienicki nie chciał powiedzieć, czy funkcjonariusze ci bezpośrednio współpracowali z firmami holowniczymi. "Ich działalność niekoniecznie musiała dotyczyć wątku informacji o holowaniu pojazdów. W sprawie są jeszcze inne wątki, o których na razie nie będziemy mówić z uwagi na zaplanowane działania śledcze" - dodał.

Pierwszych zatrzymań w śledztwie dotyczącym korupcji w krakowskiej policji dokonano w lutym. Zatrzymano wówczas 14 osób, w tym siedmiu policjantów i jednego cywilnego pracownika Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Mieli oni przekazywać firmom holowniczym informacje na temat stłuczek i wypadków drogowych. Sześć pozostałych osób było związanych z trzema firmami holowniczymi z Krakowa i okolic.

Obecnie w śledztwie podejrzanych jest 25 osób. Części postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczą także korupcji, a policjanci są podejrzani także o przekroczenie uprawnień i ujawnienie tajemnicy służbowej.

Media określiły śledztwo jako sprawę "mafii blacharskiej" lub afery "łowców blach".

Mechanizm przestępstwa miał polegać na tym, że policjanci - pracujący na stanowisku wspomagania dowodzenia w krakowskiej Komendzie Miejskiej Policji - przekazywali informacje o zgłoszonych kolizjach i wypadkach drogowych tylko określonym firmom holowniczym. W zamian otrzymywali pieniądze. W ten sposób dochodziło nawet do sytuacji, że lawety pomocy drogowej przyjeżdżały na miejsce wypadku przed radiowozami.

Materiały w tej sprawie dotarły do Krakowa z Biura Spraw Wewnętrznych KGP na przełomie września i października 2006 r. Ze względu na dobro postępowania przekazano je do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.(PAP)

czo/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)