Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny impas w Kongresie, tym razem w sprawie planu obniżki podatków

0
Podziel się:

Demokraci i Republikanie nie mogą się porozumieć w sprawie planu
przejściowego obniżenia podatków od płac, który mógłby pomóc w stymulowaniu wydatków konsumentów, a
tym samym rozkręceniu koniunktury.

Demokraci i Republikanie nie mogą się porozumieć w sprawie planu przejściowego obniżenia podatków od płac, który mógłby pomóc w stymulowaniu wydatków konsumentów, a tym samym rozkręceniu koniunktury.

W środę nad ranem (czasu polskiego) Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła ten plan, głównie głosami Republikanów, ale nie ma on szans na zatwierdzenie w Senacie, gdzie większość mają Demokraci. Prezydent Barack Obama również zapowiedział weto.

Obama sam popiera koncepcję obniżki podatków od płac. Wraz z Demokratami w Kongresie sprzeciwia się jednak planowi uchwalonemu przez Izbę, ponieważ Republikanie dołączyli do projektu ustawy w tej sprawie zapis zobowiązujący rząd do zatwierdzenia przedłużenia ropociągu Keystone z Kanady do Zatoki Meksykańskiej.

Prezydent zawiesił niedawno zgodę na realizację tej inwestycji, ponieważ protestują przeciw niej organizacje ochrony środowiska. Decyzja w sprawie ropociągu Keystone ma być podjęta dopiero za rok.

Demokraci w Izbie Reprezentantów oświadczyli, że dołączenie zatwierdzenia ropociągu do ustawy o podatkach było politycznym manewrem Republikanów, gdyż ropociąg nie ma nic wspólnego z podatkami.

Ci ostatni ripostują, że budowa ropociągu stworzy ok. 20 tysięcy nowych miejsc pracy, więc skoro Demokraci i Biały Dom twierdzą, że ustawa podatkowa ma przyspieszyć wzrost gospodarki, to także ropociąg ma z tym związek.

Proponowane czasowe obniżenie podatków od płac zmniejszyłoby dochody państwa, ale Biały Dom i Demokraci chcą to sfinansować przez podwyższenie podatków od najzamożniejszych obywateli. Na to z kolei nie godzą się Republikanie, chociaż większość Amerykanów - jak dowodzą sondaże - popiera wyższe opodatkowanie milionerów.

W ustawie o obniżce podatków od płac uchwalonej przez Izbę Reprezentantów znalazły się jeszcze inne zapisy, które wywołały obiekcje Demokratów, jak skrócenie czasu otrzymywania zasiłków przez bezrobotnych i cięcia dodatkowych wydatków planowanych przez administrację w związku z reformą systemu ochrony zdrowia.

Impas w Kongresie, gdzie obie partie nie mogą się dogadać w niemal żadnej sprawie, grozi opóźnieniami w uchwaleniu kolejnej ustawy o wydatkach na bieżące prace rządu.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)