Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny policjant zatrzymany w śledztwie dotyczącym korupcji w szczecińskiej drogówce

0
Podziel się:

Dziewiąty policjant ze szczecińskiej
drogówki został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego korupcji -
poinformowało w czwartek biuro prasowe zachodniopomorskiej
policji w Szczecinie.

Dziewiąty policjant ze szczecińskiej drogówki został zatrzymany w ramach śledztwa dotyczącego korupcji - poinformowało w czwartek biuro prasowe zachodniopomorskiej policji w Szczecinie.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. Wśród podejrzanych jest na razie ośmiu funkcjonariuszy tej sekcji oraz czterech kierowców. Policjantom zarzuca się przyjmowanie korzyści w zamian za odstąpienie od wykonywania czynności służbowych, a kierowcom wręczanie łapówek. Jednemu funkcjonariuszowi oraz jednemu kierowcy prokuratura ma dopiero przedstawić zarzuty.

Jak powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka szczecińskiej Prokuratury Apelacyjnej Anna Gawłowska-Rynkiewicz, śledztwo wszczęto w grudniu ub.r. na skutek materiału przedstawionego przez Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. To funkcjonariusze tego biura rozpoczęli działania w tej sprawie, stosowali w tym celu różne techniki operacyjne, także podsłuch - dodała.

Jeden z policjantów jest tymczasowo aresztowany, sześciu przebywa na wolności za poręczeniem majątkowym w wysokości od 5-15 tys. złotych, a jeden oczekuje na decyzję sądu w sprawie ewentualnego aresztowania lub poręczenia. Wszyscy podejrzani o wręczanie łapówek kierowcy przebywają na wolności.

Jak ustalono policjanci jednorazowo przyjmowali jako łapówki niewielkie kwoty, od 100 do 300 złotych. Brali też alkohol. Zazwyczaj w zamian za to mieli łagodniej potraktować kierowcę i np. zamiast mandatu za przekroczenie prędkości udzielali mu jedynie pouczenia. Przymykali oko także na brak prawa jazdy lub obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdarzały się też sytuacje, że uszkodzony w wyniku kolizji samochód zamiast trafić na hol był przez policjantów dopuszczany do ruchu drogowego jak w pełni sprawne auto.

Jak powiedziała rzeczniczka PA, tylko dwóch funkcjonariuszy częściowo przyznaje się do winy, reszta utrzymuje, że jest niewinna. Podejrzani o korupcję funkcjonariusze służyli w policji od 5 do 22 lat. Za przyjmowanie oraz wręczanie korzyści majątkowych grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

mgm/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)