Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Andor: chcemy, by Fundusz Społeczny był bardziej regionalny

0
Podziel się:

Nadanie Europejskiemu Funduszowi Społecznemu (EFS) bardziej regionalnego
charakteru zapowiedział w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku unijny komisarz ds.
zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor.

Nadanie Europejskiemu Funduszowi Społecznemu (EFS) bardziej regionalnego charakteru zapowiedział w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor.

EFS to najważniejszy z europejskich funduszy służących walce z bezrobociem. W tej chwili w poszczególnych krajach Unii środki przyznane w ramach tego Funduszu są rozdysponowywane centralnie.

"Chcielibyśmy wzmocnić element regionalny EFS tak, by aktywnie włączyć w te projekty społeczeństwo obywatelskie, by aktywnie uczestniczyło ono w wykorzystywaniu tego funduszu" - powiedział w czwartek w Gdańsku komisarz Laszlo Andor.

Jak wyjaśnił obecny na konferencji europoseł PO Jan Kozłowski, Komisja Europejska będzie prawdopodobnie chciała wprowadzić zapisy, które pozwolą na to, by przynajmniej część środków z EFS była rozdysponowywana na poziomie regionalnym. "To bardzo dobra zmiana, władze regionalne zawsze lepiej znają potrzeby lokalnych społeczności" - ocenił Kozłowski.

Komisarz Andora przypomniał, że w UE bez pracy pozostają w tej chwili 23 miliony osób. "Z kolei ponad 100 mln osób w UE jest narażonych na wykluczenie społeczne i na ubóstwo" - powiedział, dodając, że w październiku Komisja Europejska przedstawi swoje szczegółowe propozycje dotyczące rozporządzeń w zakresie europejskich Funduszy, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obecna także na gdańskiej konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przypomniała, że Polska jak dotąd wykorzystała ponad 10 mld euro z EFS. "Z różnego rodzaju działań finansowanych z EFS skorzystało trzy miliony Polaków: od przedszkolaków, przez uczniów, po bezrobotnych poszukujących pracy, a także osoby starsze i niepełnosprawne" - powiedziała Bieńkowska, dodając, że także 100 tysięcy polskich przedsiębiorców rozpoczęło działalność dzięki środkom z EFS.

Konferencja prasowa z udziałem m.in. komisarza Andora oraz minister Bieńkowskiej towarzyszyła zorganizowanemu w Gdańsku dwudniowemu spotkaniu pn. "Europejskie Instrumenty na rzecz zatrudnienia. Szanse. Wyzwania. Przyszłość". W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy europosła Jana Kozłowskiego, uczestniczy ok. 150 samorządowców z województwa pomorskiego reprezentujących zarówno władze miejskie, jak i powiatowe.

"Dla samorządowców to okazja do zdobycia informacji na temat tego, jak ubiegać się o środki unijne, dzięki którym można zwiększyć zatrudnienie" - wyjaśniła Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, dodając, że rozpoczęte w piątek spotkanie zakończy się w niedzielę.

Europejski Fundusz Społeczny to jeden z funduszy europejskich, którego głównym zadaniem jest rozwój społeczeństw w UE. Środki z EFS wydawane są m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, adaptacyjność i rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy. Najwięcej środków z EFS przeznaczanych jest na przeciwdziałanie bezrobociu i różnego rodzaju szkolenia. Polska jest liderem w wykorzystywaniu środków z EFS.(PAP)

aks/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)