Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisarz Fuele: decyzja o stowarzyszeniu Ukrainy z UE 21 października

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź rzecznika MSZ Marcina Bosackiego
#

# dochodzi wypowiedź rzecznika MSZ Marcina Bosackiego #

19.09. Kijów (PAP) - Decyzja o zawarciu umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą zapadnie 21 października, gdy Rada UE oceni, jak Kijów spełnił konieczne do tego warunki - poinformował unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika "Kommiersant-Ukraina" Fuele wyraził nadzieję, że do tego czasu zostanie rozwiązany problem znajdującej się w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

"Decyzję o tym, czy Ukraina osiągnęła wystarczający poziom, by podpisać (umowę stowarzyszeniową) powinna podjąć Rada UE na szczeblu ministrów spraw zagranicznych; jej posiedzenie odbędzie się 21 października. Do tego dnia decyzji nie będzie. (...) Ocena UE (w sprawie postępów Ukrainy) w chwili obecnej nie istnieje" - oświadczył komisarz.

Fuele wskazał, że w ciągu ostatnich tygodni Ukraina dokonała znacznych postępów m.in. w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości.

"W ramach misji Cox-Kwaśniewski wciąż trwa jeszcze dyskusja o sposobach rozwiązania problemu politycznie motywowanego sądownictwa i o tym, jak zapobiegać powtórce podobnych przypadków. Odnoszę jednak wrażenie, że i tutaj strony zgadzają się, czego można dokonać w okresie, który nam pozostał" - powiedział komisarz o rozmowach toczonych z władzami Ukrainy przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa.

Tematem rozmów jest kwestia wybiórczego stosowania prawa, co dotyczy przede wszystkim Julii Tymoszenko. W ocenie UE znalazła się ona w więzieniu za podjęcie politycznej decyzji o zawarciu w 2009 roku obowiązującej do dziś umowy o handlu gazem z Rosją; umowa ta jest uważana przez obecne władze Ukrainy za skrajnie niekorzystną dla ich państwa.

Komisarz podkreślił, że oczekuje, iż decyzja w sprawie Tymoszenko zostanie podjęta "z korzyścią dla jej interesów", ale - jak zaznaczył - UE nie zgodzi się na scenariusz, według którego mogłaby ona wyjechać za granicę jednak bez prawa powrotu do kraju, gdzie groziłoby jej ponowne aresztowanie.

"Nie mogę sobie wyobrazić i nie dopuszczam nawet tego, by UE bądź jej przedstawiciele stali się stroną takich ustaleń, które przewidują wyjazd Julii Tymoszenko na leczenie za granicę, a jednocześnie nie pozwalają jej na powrót do ojczyzny po zakończeniu tego leczenia" - powiedział Fuele w rozmowie z "Kommiersantem".

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki, odnosząc się do zapowiedzi Fuelego, wskazał, że "zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska nie tylko mają nadzieję, ale uważają za realne dopięcie jeszcze przed listopadowym szczytem w Wilnie wszelkich formalności koniecznych do podpisania podpisania umowy stowarzyszeniowej".

"Oczywiście do tego potrzeba na samej końcówce tego trudnego wieloletniego procesu nadal determinacji ze strony ukraińskiej, czyli przeprowadzenia przede wszystkim dwóch kluczowych reform: prokuratury i kodeksu wyborczego" - podkreślił Bosacki

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE oczekiwane jest w końcu listopada w Wilnie. (PAP)

jjk/ agy/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)