Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja bez poprawek ws. projektu zmian ustaw dot. obrotu finansowego

0
Podziel się:

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek
rządowy projekt zmian w ustawach: o ostateczności rozrachunku, o niektórych zabezpieczeniach
finansowych oraz Prawa upadłościowego i naprawczego. Komisja nie wprowadziła do niego poprawek.

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek rządowy projekt zmian w ustawach: o ostateczności rozrachunku, o niektórych zabezpieczeniach finansowych oraz Prawa upadłościowego i naprawczego. Komisja nie wprowadziła do niego poprawek.

Przewodniczący podkomisji stałej ds. instytucji finansowych, która wcześniej pracowała nad projektem, Wiesław Stanisław Janczyk (PiS) powiedział, że proponowane zmiany są ważne dla podmiotów zawierających transakcje na międzynarodowym rynku finansowym. Projekt reguluje kwestie zabezpieczenia wykonania praw z tych transakcji.

"Projekt był dobrze przygotowany. Ani posłowie, ani przedstawiciele środowiska instytucji finansowych, czy uczestnicy rynku nie zgłosili żadnych propozycji zmian" - poinformował Janczyk.

Przygotowane przez rząd zmiany dotyczą wprowadzenia do polskich regulacji przepisów europejskich dyrektyw. W ustawie o ostateczności rozrachunku w systemach płatności projekt m.in. rozszerza definicje systemu płatności oraz definicje systemu rozrachunku papierów wartościowych o kwestie dotyczące rozliczeń.

Rząd zaproponował także dodanie do definicji instytucji, które mogą uczestniczyć w systemach płatności lub systemach rozrachunku papierów wartościowych "firmy inwestycyjnej". Dzięki temu w ustawie ujęte będą wszystkie podmioty prowadzące działalność maklerską w Polsce.

Z kolei projekt zmian w Prawie upadłościowym i naprawczym dotyczy m.in. rozszerzenia listy przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane w celu wykonania zobowiązań upadłego uczestnika systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych. Do katalogu zostanie włączona całość instrumentów finansowych, które znajdują się na rachunku rozliczeniowym upadłego.

Rząd zaproponował, by do ustawy o niektórych zabezpieczeniach finansowych wprowadzić nową kategorię aktywów stanowiących przedmiot zabezpieczenia wierzytelności - wierzytelność kredytową. Umowa o ustanowienie zabezpieczenia finansowego na wierzytelnościach kredytowych będzie polegać zarówno na przeniesieniu, jak i na ustanowieniu zastawu finansowego. Do projektu włączono także przepisy dotyczące ochrony wierzyciela zabezpieczonej wierzytelności kredytowej. (PAP)

mmu/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)