Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja: bez skrócenia okresu przejściowego dla prywatnych żłobków

0
Podziel się:

Nie będzie skrócenia okresu przejściowego dla prywatnych żłobków -
zdecydowali posłowie. Prowadzący działalność gospodarczą polegającą na opiece nad dziećmi będą
mogli działać na starych zasadach do kwietnia przyszłego roku, a nie do końca sierpnia, jak chciał
rząd.

Nie będzie skrócenia okresu przejściowego dla prywatnych żłobków - zdecydowali posłowie. Prowadzący działalność gospodarczą polegającą na opiece nad dziećmi będą mogli działać na starych zasadach do kwietnia przyszłego roku, a nie do końca sierpnia, jak chciał rząd.

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawa żłobkowa, która weszła w życie w kwietniu 2011 r., wprowadziła trzyletni okres przejściowy dla prywatnych podmiotów, które prowadziły placówki opieki nad małymi dziećmi na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, bez konieczności wpisu do rejestru żłobków lub klubów dziecięcych. Do kwietnia 2014 r. miały czas na dostosowanie się do wymogów wprowadzonych ustawą żłobkową.

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy okres przejściowy miał zostać skrócony do końca sierpnia br. Zabiegał o to m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zdecydowali jednak w czwartek o skreśleniu tego zapisu. Jak tłumaczyła przewodnicząca podkomisji Ewa Drozd (PO), która pracowała nad projektem, przepis ten zmieniał zasady ustalone wcześniej - biuro legislacyjne zwracało uwagę, że może to dać podstawy do zaskarżenia nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego.

"Dyskusja nad tym zapisem była gorąca. Ale doszliśmy do wniosku, że jest to krótki okres i szkoda narażać ustawę na zaskarżenie do TK" - powiedziała.

Podobną opinię wyraziła wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn. "Ponieważ prace nad ustawą wydłużają się, skracanie okresu przejściowego nie ma sensu" - uznała.

Nowelizacja ustawy żłobkowej była zapowiadana przez premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose i jest częścią pakietu ustaw wychodzących naprzeciw potrzebom rodzin, które mają ułatwić godzenie pracy z życiem prywatnym.

Według MPiPS projekt jest odpowiedzią na najczęściej zgłaszane problemy przy realizacji ustawy. Zgodnie z informacjami resortu pracy, kiedy ustawa żłobkowa weszła w życie, liczba wszystkich miejsc w żłobkach i oddziałach żłobkowych w Polsce wynosiła niespełna 32 tys. Do końca 2012 r. przybyło ich ponad 9 tys. Ministerstwo szacuje, że w tym roku przybędzie 8,5 tys. miejsc. Jednak wciąż brakuje ok. 22 tys. miejsc w skali kraju.

Projektowana ustawa ma m.in. zmienić zasady przyznawania dofinansowania na tworzenie i utrzymywanie placówek opieki nad małymi dziećmi. Dotację celową z budżetu państwa będą mogły otrzymać nie tylko gminy, jak to jest obecnie, ale także inne podmioty - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dotacja będzie mogła wynieść do 80 proc. kosztów (obecnie 50 proc.). Oznacza to, że wkład własny gminy lub innego podmiotu zostanie zmniejszony z 50 proc. do 20 proc., co ułatwi ubieganie się o te środki. Projekt rozszerza też katalog podmiotów mogących zatrudniać dziennego opiekuna; obecnie może być zatrudniony tylko przez gminę na umowę zlecenie, a po nowelizacji będą mogły zatrudniać go również organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty. Zmiany mają sprawić, że ta forma opieki i zatrudnienia stanie się bardziej atrakcyjna.

Projektowana nowela wprowadza też możliwość otrzymywania dofinansowania z budżetu gminy na każde dziecko pozostające pod opieką dziennego opiekuna. Obecnie takie dofinansowanie mogły otrzymywać tylko podmioty prowadzące żłobki lub kluby dziecięce.

Projekt ma również umożliwić organizowanie przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi. Będzie to dotyczyć zarówno podmiotów publicznych jak i prywatnych. Pozwoli to na dokonywanie wspólnych zakupów, organizowanie wspólnej obsługi finansowej, księgowej oraz kadrowej, a tym samym obniżenie kosztów funkcjonowania placówki. (PAP)

akw/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)