Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja ds. Rodziny i Praw Kobiet chce Krajowego Programu Działań na rzecz Osób Starszych

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Rodziny i Praw Kobiet
postanowiła wystąpić do premiera o opracowanie Krajowego Programu
Działań na rzecz Osób Starszych. Pomysł programu zgłosiła na
posiedzeniu komisji, posłanka SLD Izabela Jaruga-Nowacka.

Sejmowa Komisja Rodziny i Praw Kobiet postanowiła wystąpić do premiera o opracowanie Krajowego Programu Działań na rzecz Osób Starszych. Pomysł programu zgłosiła na posiedzeniu komisji, posłanka SLD Izabela Jaruga-Nowacka.

Postulat posłanki SLD był reakcją na prezentację przez wiceministra Pracy i Polityki Społecznej Bogdana Sochę raportu z działań resortu pracy na rzecz osób starszych. Dokument ten stwierdza m.in., iż z powodu trudności ze zdefiniowaniem starości - różne grupy społeczne inaczej ją definiują - "nie ma jednego programu przeznaczonego dla osób starszych".

Według sejmowej Komisji, jednym z głównych zadań takiego programu powinna być pomoc państwa w większej aktywizacji zawodowej osób starszych, co byłoby zgodne z jednym z postanowień "Strategii Lizbońskiej", planu rozwoju dla Unii Europejskiej przyjętego na posiedzeniu w Lizbonie w 2000 roku.

Członkowie Komisji zgodzili się, że rządowy program powinien być także pomocą dla ludzi starszych w rozumieniu współczesnego świata. Jako przykład podano edukację w zakresie nowych technologii. "Większość ludzi starszych nie zna i boi się nowych technologii i nie wystarczy tylko uczyć ich, że mają się nie bać" - powiedziała Izabela Jaruga-Nowacka (SLD). Według Komisji trzeba stworzyć instrumenty prawne i instytucjonalne, które będą świadczyć pomoc ludziom starszym w tym zakresie.

Jaruga-Nowacka jako dowód, iż taki program spotka się z dużym odzewem społecznym podała przykład uniwersytetów Trzeciego Wieku - uczelni dla osób w podeszłym wieku, które - według posłanki - "są najbardziej obleganymi uniwersytetami w Polsce".

Według zaprezentowanego przez ministra Sochę raportu, polityka państwa wobec osób starych oparta jest przede wszystkim na dwóch systemach - zaopatrzenia emerytalnego oraz pomocy społecznej.

Raport stwierdza, że osoby starsze mogą korzystać ze świadczeń pieniężnych, które są przyznawane w oparciu o kryterium dochodowe, a nie kryterium wieku, a także z rządowego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Osoby starsze mogą korzystać również z ośrodków wsparcia, które pełnią także inne funkcje. "Ośrodek wsparcia jest dzienną formą pomocy instytucjonalnej, w ramach której świadczone są różne usługi m.in. żywieniowe" - podaje raport. Inną pomocną instytucją jest rodzinny dom pomocy - jest to pomoc świadczona przez osobę w jej miejscu zamieszkania dla nie mniej niż 3 i nie więcej niż 8 osób. "W 2005 roku na 32 takie domy ogółem, funkcjonowały tylko 4" - czytamy w raporcie.

Poza wystosowaniem dezyderatu do premiera Komisja planuje na posiedzeniu pod koniec roku rozpatrzyć postęp prac nad postulowanym programem, a także w najbliższej przyszłości zorganizować konferencję prasową na temat polityki państwa wobec osób starszych. (PAP)

lzu/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)