Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska upomina Ukrainę w sprawie wolności mediów

0
Podziel się:

Partnerzy UE, w tym Ukraina, powinni liczyć się z przywiązaniem Unii do
takich wartości jak wolność mediów czy swoboda zgromadzeń i wypowiedzi - tak Komisja Europejska
odniosła się w czwartek do ostatnich wydarzeń na Ukrainie m.in. pobicia dziennikarzy.

Partnerzy UE, w tym Ukraina, powinni liczyć się z przywiązaniem Unii do takich wartości jak wolność mediów czy swoboda zgromadzeń i wypowiedzi - tak Komisja Europejska odniosła się w czwartek do ostatnich wydarzeń na Ukrainie m.in. pobicia dziennikarzy.

"Swoboda zgromadzeń, wolność mediów i wypowiedzi są dla Unii Europejskiej fundamentalnymi wartościami i staramy się je wdrażać nie tylko w UE, ale także we współpracy z naszymi partnerami" - powiedział podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. rozszerzenia Peter Stano.

Podkreślił, że każdy partner UE powinien uwzględnić wagę jaką przywiązuje ona do tych swobód i że KE postawiła tę sprawę bardzo jasno ukraińskim władzom.

Rzecznik zauważył, że podczas sobotnich protestów zwolenników opozycji na Ukrainie "miały miejsce przypadki przemocy wobec pokojowych uczestników, także dziennikarzy".

"Wyraziliśmy nasze obawy w związku z tymi incydentami i bezczynnością policji (...). Wezwaliśmy ukraińskie władze do skutecznego i szybkiego śledztwa" - powiedział Stano. Dodał, że KE śledzi dalsze działania ukraińskich władz i że sprawcy przemocy powinni być ukarani.

Opozycja zorganizowała w sobotę w Kijowie marsz, na którym pod hasłem "Powstań Ukraino!" domagano się m.in. ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza. W odpowiedzi władze zwołały swoją demonstrację, na której głoszono hasła walki z faszyzmem wskazując, że przedstawiciele opozycji są zwolennikami neonazizmu.

Podczas sobotnich demonstracji pobito dziennikarkę stacji telewizyjnej 5. Kanał i fotoreportera gazety "Kommiersant". We wtorek ukraińska milicja zatrzymała sprawcę, jednak decyzja o ewentualnym aresztowaniu jeszcze nie zapadła.

W związku z tymi zdarzeniami w poniedziałek przed siedzibą MSW w Kijowie ponad 100 dziennikarzy protestowało przeciwko bezczynności milicji, która zamiast chronić przedstawicieli mediów, spokojnie obserwowała napaść na dziennikarzy.

W środę premier Ukrainy Mykoła Azarow polecił usunąć z posiedzenia rządu oraz pozbawić akredytacji dziennikarzy, którzy protestowali przeciwko pobiciu swych kolegów podczas demonstracji. Dzień później rzecznik Azarowa oświadczył, że dziennikarze nie zostaną pozbawieni akredytacji. Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)