Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja finansów za zmianą ustawy o ofercie publicznej

0
Podziel się:

Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za uchwaleniem
nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do
zorganizowanego systemu obrotu, wraz z poprawkami zgłoszonymi wcześniej przez podkomisję.

Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w czwartek za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu, wraz z poprawkami zgłoszonymi wcześniej przez podkomisję.

Komisja finansów opowiedziała się w czwartek za przyjęciem sprawozdania podkomisji stałej ds. instytucji finansowych z prac nad projektem zmian w ustawie o ofercie publicznej. Przewodniczący podkomisji Wiesław Janczyk (PiS) powiedział, że projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw unijnych oraz doprecyzowuje jej przepisy. Poseł poinformował, że podkomisja wprowadziła do projektu pięć poprawek.

Pierwsza ma zapewnić logiczną spójność regulacji dotyczących trybu przekazywania prospektu emisyjnego do organu nadzoru, a druga ujednolica brzmienie przepisów w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych co do zasad stosowania przez Komisję Nadzoru Finansowego środków nadzorczych. Trzecia poprawka usuwa błąd legislacyjny, a czwarta przewiduje jednolite objęcie sankcjami wszystkich naruszeń przepisów ustawy. Ostatnia poprawka dotyczy zaś definicji oferty publicznej.

Janczyk zwrócił uwagę, że podczas prac podkomisji posłowie wyrażali obawę, że przewidziane w projekcie zliberalizowanie przepisów dotyczących np. prospektów emisyjnych i ich zatwierdzania przez Komisję Nadzoru Finansowego może mieć negatywne skutki dla rynku. Janczyk zwrócił uwagę, że przewidziane w projekcie kary mogą być nieadekwatne w przypadku niektórych podmiotów - zbyt dotkliwe dla małych i średnich firm i za niskie dla dużych podmiotów. Mówił też o przewidzianym w projekcie terminie wejścia w życie zmian - po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

"Wprowadzanie tak obszernych zmian po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia wydaje się być pomysłem, który zmusza instytucje finansowe do bardzo ambitnego działania, dużego wysiłku informatycznego, nie pozwala się łatwo zapoznać uczestnikom rynku kapitałowego ze wszystkimi zmianami (...), aby mogli je uwzględnić w swoich decyzjach inwestycyjnych. To może mieć bezpośredni wpływ na powodzenia bądź niepowodzenie takich decyzji" - mówił.

Krystyna Skowrońska z PO powiedziała, że problem ten podniosło biuro legislacyjne. Poinformowała, że w toku prac nad projektem resort finansów wyjaśnił, że cały rynek jest przygotowany do zmian, dlatego podczas konsultacji społecznych nie wnoszono zastrzeżeń do niego. Dodała, że w podkomisji ustalono, że jeżeli będzie taka potrzeba, to termin wejścia w życie zmian zostanie wydłużony podczas dalszych prac nad projektem.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk powiedział, że resort opowiada się za utrzymaniem tego terminu. "Ale nie będziemy się przy tym upierać. Termin transpozycji dyrektywy minął w połowie zeszłego roku, konsultacje z rynkiem toczą się dosyć długo, wszelkie uwagi ze strony rynku zostały uwzględnione" - powiedział Kowalczyk. Dodał, że przewidziane w projekcie zmiany są w interesie rynku finansowego, ponieważ dotyczą m.in. zmniejszenia obowiązków informacyjnych.

Projekt przewiduje m.in. uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z niektórymi rodzajami ofert publicznych, a także umożliwienie stosowania przez emitentów w Polsce konstrukcji tzw. oferty kaskadowej. Jej istotą jest to, że emitent sprzedaje papiery wybranej lub wybranym instytucjom finansowym, które odsprzedają te papiery kolejnym instytucjom finansowym, tworząc tym samym kolejne poziomy kaskady, na końcu której papiery są sprzedawane inwestorom detalicznym.

W projekcie zapisano ponadto rozszerzenie formy i treści podsumowania prospektu emisyjnego. Po zmianach powinno ono stanowić podstawowe źródło informacji dla inwestorów detalicznych, aby umożliwić im podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

W przypadku, gdy oferta jest dokonywana za pośrednictwem firmy inwestycyjnej przepisy wprowadzą obowiązek dokonywania wpłat z tytułu zapisów na akcje nowej emisji na wydzielony rachunek bankowy tej firmy. Chodzi o zabezpieczenie interesów inwestorów uczestniczących w ofercie publicznej.

Projekt noweli zakazuje też publicznego poszukiwania inwestorów w przypadku oferty niepublicznej. Natomiast w przypadku oferty publicznej prowadzonej bez prospektu, emitent/sprzedający będzie zobowiązany uzyskać akceptację Komisji Nadzoru Finansowego dla treści materiałów promocyjnych.

Zmiany przepisów odnoszą się też do sankcji karnych i administracyjnych w celu zwiększenia efektywności systemu nadzoru nad ofertami publicznymi oraz spójności systemu kar administracyjnych i sankcji karnych. (PAP)

mmu/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)