Notowania

komisja majątkowa
14.10.2010 12:27

Komisja majątkowa w prokuraturze. Jest decyzja

Wniosek o zbadanie ewentualnych nieprawidłowości trafi do Prokuratury Apelacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Loozrboy/CC/FLickr)

Wniosek SLD o zbadanie 20 lat działalności Komisji Majątkowej Prokuratura Okręgowa w Warszawie odesłała do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. - _ Ze względu na wagę sprawy i ogrom materiału _ - poinformowała rzeczniczka prokuratury okręgowej Monika Lewandowska.

Lewandowska dodała, że wniosek dotyczył domniemanego przekraczania uprawnień i poświadczania nieprawdy przez członków Komisji, ale _ nie można wykluczyć, że mogło dojść także do przestępstw korupcyjnych _.

Na początku października Sławomir Kopyciński z SLD złożył wniosek, według którego prokuratura powinna zbadać wszystkie postępowania, jakie dotychczas toczyły się przed Komisją Majątkową w sprawie zwrotu Kościołowi dóbr zagarniętych w latach PRL. Według posła członkowie Komisji - orzekając ws. zwrotu Kościołowi majątku - wielokrotnie przekraczali uprawnienia i poświadczali nieprawdę.

Według SLD Komisja przez ponad 20 lat działała w sposób _ niekontrolowany i bezprawny _. _ - Działała ponad prawem i łamiąc prawo. Przekazywała majątek Skarbu Państwa, majątek samorządu terytorialnego, jednostek komunalnych dla Kościoła katolickiego i kościelnych osób prawnych _ - mówił Kopyciński.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t111473.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;kontra;kosciol;najwieksza;afera;korupcyjna;w;historii,107,0,686955.html) SLD kontra Kościół: Największa afera korupcyjna w historii

Jego zdaniem, skala tego procederu _ słusznie nazywana jest grabieżą _. _ - Wartość i wielkość przekazanego majątku niestety zmusza mnie do postawienia takiej smutnej tezy, że mamy w tej sprawie do czynienia z największą aferą korupcyjną w historii Polski _ - powiedział polityk SLD.

Komisja Majątkowa działająca przy MSWiA na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych w PRL. W zamian kościelne instytucje otrzymują rekompensaty, np. grunty.

Przez kilkanaście lat działania Komisja rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; w części z nich nie osiągnięto porozumienia. Komisja ma do rozpatrzenia jeszcze ok. 240 wniosków. Media spekulują, że komisja jeszcze w tym roku ma zakończyć prace.

Komisja jest krytykowana m.in. za to, że większość jej decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości oraz bez możliwości odwołania się do sądu od jej werdyktu. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

We wrześniu sąd w Gliwicach aresztował pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Prokuratura stawia mu cztery zarzuty: jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Tagi: komisja majątkowa, sławomir kopyciński, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz