Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja negatywnie o poprawkach SLD do zmian w Prawie energetycznym

0
Podziel się:

Sejmowa komisja gospodarki negatywnie zaopiniowała dwie poprawki SLD do
zmian w ustawie Prawo energetyczne. Zgłoszone w drugim czytaniu poprawki będą głosowane podczas
trwającego posiedzenia Sejmu.

Sejmowa komisja gospodarki negatywnie zaopiniowała dwie poprawki SLD do zmian w ustawie Prawo energetyczne. Zgłoszone w drugim czytaniu poprawki będą głosowane podczas trwającego posiedzenia Sejmu.

Negatywna opinia komisji dotyczy propozycji wykreślenia zapisów obligujących firmy, które ubiegają się o określenie warunków przyłączenia do sieci nowych instalacji, do dostarczenia wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Według opozycji spełnianie tych wymogów zablokuje rozwój m.in. energetyki wiatrowej, bo obciąży inwestora dodatkowymi obowiązkami i spowoduje dodatkowe koszty.

Komisja chce też utrzymać w nowelizacji zapis, dający przedsiębiorstwu energetycznemu możliwość nierozpatrzenia wniosku o określenie warunków przyłączenia, jeśli łączna możliwa moc przyłączeniowa jest mniejsza niż moc, o której przyłączenie do sieci wnosi inwestor. Opozycja uważa, że takie rozwiązanie pozwoli zablokować rozwój nowych źródeł i zniesie obowiązek przyłączenia do sieci odnawialnych źródeł energii.

Posłowie poparli natomiast poprawkę PO, by wykreślić z nowelizacji zapis dotyczący udzielania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą.

Zmiany zapisane w nowelizacji mają doprecyzować obowiązujące przepisy, szczególnie w części dotyczącej zasad handlu energią za pośrednictwem giełdy. Projekt ma zmienić definicję odbiorcy krajowego i sprecyzować warunki przyłączenia do sieci energetycznej.

Proponowane nowe zapisy bardziej szczegółowo określają warunki sprzedaży energii elektrycznej oraz wymagania dla osób zajmujących się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych.

Projekt zmian dotyczy też zasad sprawozdawczości o wielkościach dostępnej mocy przyłączeniowej i aktualizowania informacji o podmiotach ubiegających się o przyłączenie do sieci.

Przygotowany w komisji projekt zmian scalił dwa poselskie projekty zmian Prawa energetycznego. Zmiany dotyczyły też ułatwień przy składaniu wniosków o przyłączenie do sieci energetycznej. Tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor będzie mógł dołączyć do wniosku studium uwarunkowań przestrzennych gminy.

Wniosek o przyłączenie to wniosek składany do zakładu energetycznego przez inwestora, który chce zbudować nowe źródło wytwarzania energii, np. elektrownię. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami Prawa energetycznego, do takiego wniosku trzeba dołączyć wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla nieruchomości.

Większość gmin w Polsce nie posiada jednak planów zagospodarowania przestrzennego. Powodem są zarówno wysokie koszy uchwalenia takiego planu, jak i czas niezbędny do jego uchwalenia.(PAP)

ago/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)