Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja o zniesieniu opłat za zarejestrowanie pobytu obywatela UE

0
Podziel się:

Zniesienie opłat za wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu w Polsce
obywatela Unii Europejskiej - zakłada projekt noweli ustawy o wjeździe na terytorium RP, którego
pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Zniesienie opłat za wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu w Polsce obywatela Unii Europejskiej - zakłada projekt noweli ustawy o wjeździe na terytorium RP, którego pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Od obywateli UE i członków ich rodzin są pobierane opłaty za wydanie lub wymianę dokumentów rejestracyjnych i pobytowych. Np. za kartę pobytu członka rodziny obywatela Unii trzeba zapłacić 30 zł. Tyle samo kosztują dokumenty potwierdzające prawo stałego pobytu bądź karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE.

Wysokość opłat pobieranych od cudzoziemców za wydane im dokumenty jest identyczna jak kwota, która obciążała obywateli polskich za wydanie dowodu osobistego. Od 1 stycznia 2010 r. dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie - podkreślono w uzasadnieniu do rządowego projektu nowelizacji ustawy o wjeździe na terytorium RP.

W projekcie zapisano także, że jeśli obywatel UE pracował w Polsce, ale nie zachował prawa do pobytu, to jego dziecko będzie mogło pozostać w Polsce do czasu zakończenia nauki lub studiów.

Rodzicowi, który sprawuje opiekę nad takim dzieckiem, będzie przysługiwało prawo pobytu w Polsce do osiągnięcia przez nie pełnoletniości, a w niektórych przypadkach także dłużej - do momentu zakończenia przez nie nauki lub studiów.

Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

gdyj/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)