Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja PE za ujawnianiem przez firmy wydobywcze wypłat dla rządów

0
Podziel się:

Komisja PE ds. prawnych opowiedziała się we wtorek za zobowiązaniem firm
wydobywczych do ujawniania szczegółów płatności na rzecz rządów krajów, w których prowadzą
wydobycie. Chodzi o zapobieganie korupcji i eksploatacji m.in. w krajach Trzeciego Świata.

Komisja PE ds. prawnych opowiedziała się we wtorek za zobowiązaniem firm wydobywczych do ujawniania szczegółów płatności na rzecz rządów krajów, w których prowadzą wydobycie. Chodzi o zapobieganie korupcji i eksploatacji m.in. w krajach Trzeciego Świata.

Jeśli na takie zapisy zgodzą się kraje UE i przegłosuje je cały Parlament Europejski (niewykluczone, że już w październiku), unijne firmy wydobywcze z sektora ropy, gazu i węgla, a także firmy zajmujące się wycinką lasów będą musiały ujawniać szczegóły przelewów do oficjeli rządowych powyżej 80 tysięcy euro.

Ponadto firmy będą musiały wskazać projekty, w związku z którymi dokonywane są takie przelewy. "Ujawnianie informacji na poziomie poszczególnych projektów jest jedynym sposobem na to, by lokalne społeczności w krajach bogatych w zasoby były w stanie demaskować korupcję i rozliczać swoje rządy z wykorzystania dochodów na rzecz rozwoju" - oświadczyła po wtorkowym głosowaniu odpowiedzialna za negocjacje zapisów ze strony PE eurodeputowana socjaldemokratów Arlene McCarthy.

"To krok naprzód. Dotąd nawet jeśli firmy ujawniały wpłaty (na rzecz zagranicznych rządów - PAP), to nie zawsze do końca wiadomo było, z czym były one związane" - powiedział PAP polski europoseł komisji prawnej PE Tadeusz Zwiefka (PO). Pytany o zgodę krajów UE na nowe przepisy, Zwiefka odparł, że trwają negocjacje między krajami członkowskimi a europosłami, ale "kierunek jest uzgodniony".

Zwiefka dodał, że jeśli przepisy wejdą w życie, firmy będą musiały podawać wymagane informacje do publicznej wiadomości np. przy rocznych sprawozdaniach finansowych lub przy konkretnych projektach.

Z wtorkowego głosowania, które otwiera formalne negocjacje PE z krajami UE, ucieszyły się organizacje pozarządowe.

"Z tego rezultatu głosowania ucieszą się miliony ludzi w bogatych w zasoby krajach rozwijających się, którzy teraz są okradani z przychodów z ropy i gazu" - oświadczyła dyrektor europejskiego biura Transparency International Jana Mittermaier. "Bogactwo w niektórych z najbiedniejszych krajów nie powinno pozostawać w rękach skorumpowanych elit (...). Publikacja danych biznesowych w rozbiciu na kraje i projekty jest ważnym krokiem w kierunku większej odpowiedzialności rządów i korporacji na całym świecie" - dodała.

Decyzję europosłów pochwaliły też organizacje Oxfam (międzynarodowa organizacja humanitarna walcząca z głodem na świecie) oraz European Network on Debt and Development (Eurodad).

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.