Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja pozytywnie o trzech kandydatach na ambasadorów

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek
kandydatów na ambasadorów w Szwecji - Adama Hałacińskiego, w Estonii - Marka Poznańskiego oraz w
Irlandii - Marcina Nawrota.

*Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na ambasadorów w Szwecji - Adama Hałacińskiego, w Estonii - Marka Poznańskiego oraz w Irlandii - Marcina Nawrota. *

Wiceszef MSZ Jan Borkowski rekomendując Komisji Spraw Zagranicznych kandydatów na ambasadorów, podkreślał, że wszyscy oni są zawodowymi dyplomatami o bogatych życiorysach.

Hałaciński urodził się w 1962 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Neofilologii oraz Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Od jesieni 1989 roku pracuje w służbie zagranicznej, w tym kilkanaście lat na stanowiskach kierowniczych. W latach 1989-93 pracował w Departamencie Europy MSZ; w latach 1993-99 w misji RP przy OBWE w Wiedniu. W latach 1999-2002 Hałaciński pełnił w MSZ funkcje radcy ministra w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Europejskiego, dyrektora Departamentu Europy Środkowej i Południowej, dyrektora Departamentu Europy Zachodniej, a następnie zastępcy dyrektora Departamentu Europy.

W latach 2002-7 był zastępcą kierownika polskiej placówki dyplomatycznej w Wiedniu. Od 2007 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Europy, a następnie dyrektora Departamentu Europy Środkowej i Południowej.

Hałaciński został odznaczony orderami Republiki Węgierskiej i Estońskiej. Ma egzaminy resortowe z angielskiego i niemieckiego oraz "solidne podstawy" szwedzkiego. Jest żonaty, ma dwie córki. 31 lipca swoją misję w Sztokholmie kończy obecny ambasador Michał Czyż.

Poznański - kandydat na ambasadora w Estonii - urodził się w 1971 roku w Warszawie. Ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz m.in. Studium Integracji Europejskiej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz francuską Ecole Nationale d'Administration. Studiował także w Chinach oraz na Tajwanie. Ma egzaminy resortowe z angielskiego, chińskiego i rosyjskiego. Zna francuski w stopniu podstawowym.

Od 1997 roku pracuje w MSZ. Do 2002 roku był m.in. starszym ekspertem w Departamencie Polityki Eksportowej oraz Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych. W latach 2002-2006 był II, a następnie I sekretarzem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Genewie.

Od 2006 roku ponownie pracuje w centrali MSZ w Warszawie. Był m.in. zastępcą dyrektora w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa, a od września 2008 roku dyrektorem Biura Bezpieczeństwa Dyplomatycznego. Jest członkiem Towarzystwa Azji i Pacyfiku przy PAN-ie oraz członkiem Polskiego Klubu Szermierczego. Jest wolny, ma jedno dziecko. 31 sierpnia kończy swoją misję w Tallinie obecny ambasador Tomasz Chłoń.

Nawrot - kandydat na ambasadora w Irlandii - urodził się w 1953 roku w Warszawie. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, a następnie na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1989-90 studiował w Stanach Zjednoczonych.

W latach 70. i 80. pracował jako elektromonter, operator maszyn, stolarz.

W latach 1990-91 pracował w MON-ie. W latach 1991-95 pracował w MSZ jako wicedyrektor Departamentu Prasy i Informacji. Następnie w latach 1995-99 był radcą w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku. W latach 1999-2001 był starszym radcą ministra w Departamencie Europy Środkowej i Południowej w MSZ. Potem w latach 2001-05 był ambasadorem w Baku.

Od 2005 roku ponownie pracuje w centrali MSZ w Warszawie. Pełnił funkcje m.in. zastępcy dyrektora Departamentu Systemu Informacji, Departamentu Promocji oraz Departamentu Zagranicznej Polityki Ekonomicznej. Ostatnio był dyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych (po reorganizacji Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka).

Odznaczony odznaką "Zasłużonego dla kultury polskiej" za działalność w wydawnictwach niezależnych. Jest żonaty. W III kwartale tego roku swoją misję w Dublinie kończy obecny ambasador Tadeusz Szumowski. (PAP)

eaw/ la/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)