Notowania

wiadomości
06.02.2013 15:56

Komisja regulaminowa przeciw uchyleniu immunitetu Niesiołowskiemu

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich opowiedziała się w środę przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi PO Stefanowi Niesiołowskiemu w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich opowiedziała się w środę przeciwko uchyleniu immunitetu posłowi PO Stefanowi Niesiołowskiemu w związku z prywatnym aktem oskarżenia Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie smoleńskiej. *

Sprawa dotyczy wypowiedzi Niesiołowskiego z września 2012 r. w telewizji Superstacja.

"To jest typowa polityczna awantura, obrzydliwa, nieprawdopodobnie obrzydliwa, zarzuty obrzydliwie pisowskiej hucpy, próby takiego kolejnego na trumnach dorwania się do władzy. Pisowski motłoch wył na pogrzebach. (...) Na razie były trzy ekshumacje. Myślę, że te rodziny za nie zapłacą: Gosiewskiego, Kurtyki, Wassermanna. Mam nadzieje, że za nie zapłacą; nie może być tak, że obciąża się Skarb Państwa tego rodzaju kosztami" - przytaczał słowa Niesiołowskiego na posiedzeniu komisji regulaminowej, reprezentujący Kurtykę, Michał Olszyński.

Według prawnika były to słowa "poniżej krytyki" i dlatego Zuzanna Kurtyka skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia za zniesławienie i zniewagę.

Olszyński podkreślił, że w kontaktach z prokuraturą wojskową wdowa po Januszu Kurtyce "stanowczo i wielokrotnie" sprzeciwiała dokonywaniu ekshumacji męża i twierdziła, że bez problemu rozpoznała jego ciało. Dodał, że Kurtyka jest ordynatorem jednego z krakowskich szpitali, więc wypowiedź Niesiołowskiego uderzyła w nią także jako lekarza.

Jak przekonywał Olszyński, wypowiedzi Niesiołowskiego były obszernie cytowane w prasie i na wielu portalach internetowych, w związku z czym wdowa po prezesie IPN spotykała się później z krytyką i oburzeniem środowiska krakowskiego. "Ludzie wyrażali się bardzo niepochlebnie o pani Kurtyce; pisali, że powinna ona te koszty ponownego pogrzebu ponieść" - mówił. Podkreślił, że po wypowiedzi Niesiołowskiego o "wyciu na pogrzebach", Kurtyka stała się obiektem kpin.

Niesiołowski na posiedzeniu komisji prosił o odrzucenie wniosku. Przekonywał, że stanowi on "kłamstwo i wyjątkową bezczelność". Mówił, że podczas pogrzebów osób ze środowiska PiS spotykał się z nieprzychylną reakcją zgromadzonych tam osób. W jego przekonaniu Kurtyka "jeżdżąc do Parlamentu Europejskiego i krytykując publicznie polski rząd" uczyniła kwestie dotyczące śmierci i pochówku jej męża sprawą polityczną.

Podkreślił, że nadal uważa, że rodziny, które "niepotrzebnie domagały się ekshumacji", powinny za nie zapłacić. W jego opinii Kurtyka wprawdzie nie żądała ekshumacji wprost, ale jej wypowiedzi o tym, że na ciele męża nie ma oznak przeprowadzenia sekcji spowodowały, że prokuratura musiała jej dokonać.

Niesiołowski dodał, że Kurtyka żąda też przeprosin w wielu mediach, co - w przypadku przegranej - spowodowałoby dla niego "gigantyczne" koszty, na które go nie stać.

Za uchyleniem immunitetu opowiadali się posłowie PiS. Jolanta Szczypińska przekonywała, że wypowiedzi Niesiołowskiego obrażają nie tylko Kurtykę. "Poziom wypowiedzi posła obraża też polski Sejm" - mówiła. W ocenie Michała Ujazdowskiego (PiS) wypowiedzi Niesiołowskiego już od dawna są poniżej jakiegokolwiek poziomu i należy go pozbawić immunitetu. "Jeśli ufamy polskim sądom, powinniśmy pozwolić, by właśnie sąd zadecydował w tej sprawie" - zaznaczył.

Niesiołowskiego bronił poseł PO Grzegorz Raniewicz, który przekonywał, że działania Kurtyki wpisują się "w PiS-owską nagonkę na Niesiołowskiego". Zdaniem Romualda Ajchlera (SLD), Niesiołowski powinien odpowiedzieć przed sądem dopiero wtedy, gdy wygaśnie mu mandat poselski.

Do ekshumacji Janusza Kurtyki doszło w marcu 2012 r. Zuzanna Kurtyka w oświadczeniu zamieszczonym w internecie napisała wówczas, że w obecnych warunkach jest przeciwna badaniom sekcyjnym męża i że dwie jej prośby o zaniechanie tej procedury oraz o udział w niej dwóch patomorfologów - jednego z Zakładu Medycyny Sadowej UJ z Krakowa, drugiego z Nowego Jorku - spotkały się z odmową. Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa odnosząc się do jej pisma powiedział, że prokuratorzy decydują się ekshumację szczątków w ostateczności, gdy w toku śledztwa nie ma już innej możliwości wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości i np. zachodzi potrzeba powtórzenia jakichś badań specjalistycznych. Podkreślił, że wola rodziny - nawet gdyby sprzeciwiała się ekshumacji - nie jest wiążąca dla prowadzących śledztwo.

Ostateczną decyzję ws. uchylenia immunitetu Niesiołowskiemu podejmie cały Sejm.(PAP)

wni/ par/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz