Notowania

cba
08.07.2010 19:28

Komisja sejmowa zajmie się zmianami w CBA

Projekt zakłada rezygnację z definicji korupcji w ustawie regulującej działanie Biura.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm odesłał do prac w komisjach rządowy projekt nowelizacji ustawy o CBA. Jest on realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r., który zakwestionował niektóre zapisy ustawy, m.in. o gromadzeniu przez CBA tzw. danych wrażliwych.

W głosowaniu przepadł wniosek Lewicy o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wczoraj w debacie posłowie PiS twierdzili, że projekt to _ niebezpieczny bubel prawny, który rozszerza kompetencje Biura _; zapowiedzieli, że go nie poprą. Lewica opowiedziała się zaś za likwidacją CBA. Za dalszymi pracami w komisjach były PO i PSL.

W czerwcu 2009 r. TK, na wniosek Lewicy, zakwestionował część zapisów ustawy o CBA. Orzekł m.in., że definicja korupcji jest zbyt szeroka i nie odróżnia zachowań korupcyjnych od przyjmowania nienależnych korzyści, które np. nie wiążą się z wykonywaniem funkcji publicznej.

TK zakwestionował też zapisy o gromadzeniu przez Biuro danych wrażliwych. TK odroczył uchylenie zakwestionowanych przepisów na rok. Wyrok ten wszedł w życie 3 lipca br. Do tego czasu Sejm miał zmienić ustawę, ale tak się nie stało.

Rządowy projekt zakłada m.in. rezygnację z definicji korupcji oraz powołanie w CBA pełnomocnika, który odpowiadałby za kontrolę gromadzonych w Biurze danych wrażliwych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zarzuty dla Kamińskiego "nieprzypadkowo" teraz? ]( http://news.money.pl/artykul/zarzuty;dla;kaminskiego;nieprzypadkowo;teraz,2,0,639234.html )
* [ Platforma chce dać znacznie więcej uprawnień CBA ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/platforma;chce;dac;znacznie;wiecej;uprawnien;cba,204,0,633036.html )
Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz