Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja śledcza o kosztach śledztwa ws. Olewnika

0
Podziel się:

Kosztów prowadzenia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w postępowaniach
dotyczących zabójstwa Krzysztofa Olewnika dotyczy w środę posiedzenie sejmowej komisji śledczej. W
posiedzeniu uczestniczy minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Kosztów prowadzenia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w postępowaniach dotyczących zabójstwa Krzysztofa Olewnika dotyczy w środę posiedzenie sejmowej komisji śledczej. W posiedzeniu uczestniczy minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

O przyznanie Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku dodatkowych środków finansowych sejmowi śledczy zaapelowali w lipcu w uchwalonym dezyderacie. Jak wówczas wskazywali, prokuratura korzysta ze specjalistycznych badań i ekspertyz, opinii biegłych, przeprowadza eksperymenty procesowe, przesłuchuje dużą liczbę świadków. "Wszystkie powyższe czynności, które są niezbędne do wyjaśnienia sprawy są bardzo kosztowne, od sierpnia 2009 r. do chwili obecnej pochłonęły 310 tys. zł, i w znaczący sposób wpływają na budżet Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku" - pisała wówczas komisja.

Jak powiedział dziennikarzom Andrzej Dera (PiS), "ponieważ śledztwo polega na wielu ekspertyzach jest bardzo kosztochłonne". "Zachodzi niebezpieczeństwo, że utrzymując dynamikę śledztwa inne sprawy w tej prokuraturze zostaną spowolnione, albo utrzymując pozostałe ta zostanie spowolniona" - wskazał.

Z informacji posiadanych przez komisję i uzyskanych od prokuratorów wynika, że w najbliższym czasie prokuratura planuje przeprowadzenie kilku kosztownych, a jednocześnie niezbędnych czynności dowodowych. W dezyderacie wskazano, że chodzi m.in. o: badania z zakresu genetyki (ok. 50 tys. zł), fonoskopii (ok. 100 tys. zł), psychologii (ok. 20 tys. zł), informatyki (ok. 100 tys. zł).

Dera dodał, że końcowego sprawozdania komisji należy spodziewać się w listopadzie, zaś nowe wątki w sprawie formułowane przez prokuraturę nie wpłyną na termin zakończenia prac komisji. "Komisja nie bada wątków kryminalnych" - powiedział.

Przewodniczący komisji Marek Biernacki (PO) powiedział natomiast, że komisja, która kończy swe prace, podziękuje ministrowi za współpracę, zapyta także o zmiany w systemie więziennictwa, które mają m.in. ograniczać próby samobójcze więźniów. Minister przed rozpoczęciem posiedzenia nie wypowiadał się dla dziennikarzy. (PAP)

mja/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)