Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Sprawiedliwości przyjęła informację o działalności IPN w 2012r.

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła w piątek
informację o działalności Instytutu Pamięci Narodowej w 2012 r. rekomendując przyjęcie jej przez
Sejm.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła w piątek informację o działalności Instytutu Pamięci Narodowej w 2012 r. rekomendując przyjęcie jej przez Sejm.

Informację o działalności IPN przedstawiła członkom komisji wiceprezes Instytutu Agnieszka Rudzińska.

Do najważniejszych nowych zadań zrealizowanych w 2012 r. przez Instytut zaliczono rozpoczęcie prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Łączka to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkaset ofiar terroru komunistycznego zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim. Podczas ubiegłorocznych prac odnaleziono tam szczątki ponad 100 osób, z których siedem udało się na podstawie badań genetycznych zidentyfikować.

Pion śledczy Instytutu w 2012 r. zakończył ponad 1,2 tys. postępowań dotyczących m.in. zbrodni nazistowskich i komunistycznych. Podobna liczba postępowań została przez IPN rozpoczęta, część jako wynik informacji otrzymanych od świadków, którzy zgłosili się do Instytutu w ramach akcji "Ostatni świadek". Łącznie w toku różnych postępowań przesłuchano prawie 5,5 tys. świadków.

Do Biura Lustracyjnego placówki wpłynęło 4 tys. nowych oświadczeń o pracy, służbie lub współpracy z organami bezpieczeństwa PRL, co stanowi stosunkowo niewielką liczbę w porównaniu z latami, w których odbywają się wybory. W ubiegłym roku zweryfikowano ponad 7,7 tys. znajdujących się w Biurze oświadczeń, większość jako prawdziwe.

Największą część Instytutu stanowi archiwum, którego zasób w roku ubiegłym zwiększył się o ponad 460 metrów bieżących nowych akt i łącznie przekroczył 90 km. Kontynuowano digitalizację archiwum, której poddano 47 tys. jednostek archiwalnych i 25 tys. fotografii.

Do pionu archiwalnego wpłynęło 64 tys. wniosków związanych z udostępnianiem dokumentów z zasobu IPN, większość od organów wymiaru sprawiedliwości. Dział zajmował się także przygotowaniem wniosków o przyznanie Krzyża Wolności i Solidarności.

Archiwum Instytutu współpracuje również z organizacjami międzynarodowymi poprzez wymianę lub pozyskiwanie z różnych instytucji zagranicznych kopii materiałów archiwalnych istotnych dla badań nad najnowszą historią Polski. Drugim wymiarem tej współpracy są wspólne publikacje.

Działalność naukowa IPN w 2012 r. była skupiona wokół centralnych projektów badawczych związanych z okupacją ziem polskich podczas II wojny, PZPR, opozycją lat 80. oraz rokiem 1956 i polską emigracją. Instytut wydał ponad 150 różnego rodzaju publikacji m.in. drugi tom "Encyklopedii Solidarności". Zorganizował także ponad 90 konferencji, część o charakterze międzynarodowym.

W ramach działalności dokumentacyjnej pracownicy IPN zarejestrowali ponad 220 relacji audio-wideo świadków wydarzeń. Instytut prowadzi trzy duże projekty dokumentacyjne dotyczące II wojny i strat poniesionych podczas niej przez społeczeństwo polskie. Przejął także prowadzony przez Ośrodek Karta Indeks Represjonowanych.

Elementem edukacyjnej działalności Instytutu było blisko 40 nowych wystaw, szkolenia dla nauczycieli, projekty dla młodzieży, kompleksowe działania związane z rocznicami wydarzeń historycznych i programy edukacyjne dla Polonii.

Członkowie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęli w piątek informację o działalności IPN w 2012 r. rekomendując przyjęcie jej przez Sejm.

Posłem-sprawozdawcą został poseł Andrzej Dera (SP). (PAP)

akn/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)