Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja SZ pozytywnie o kandydacie na ambasadora w Egipcie

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w
czwartek kandydaturę Michała Murkocińskiego na stanowisko ambasadora RP w Egipcie, a także w
krajach dodatkowej akredytacji - Sudanie i Erytrei.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Michała Murkocińskiego na stanowisko ambasadora RP w Egipcie, a także w krajach dodatkowej akredytacji - Sudanie i Erytrei.

Murkociński przedstawiając swoją koncepcję pracy jako ambasadora w Kairze podkreślił, że bardzo ważną częścią jego misji będzie budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z nowymi władzami w Egipcie.

"Z całą pewnością będzie to absorbowało moją działalność w pierwszym okresie pobytu w Egipcie, kiedy będą podejmowane w tym państwie decyzje o znaczeniu kluczowym: uchwalenie nowej konstytucji, wybory prezydenckie i parlamentarne, powstanie nowego rządu" - powiedział. Jak zaznaczył, w kontekście przemian w Egipcie będzie też starał się promować polskie doświadczenia transformacyjne.

"W Egipcie w sposób szczególny powinniśmy podkreślać wartości tolerancji religijnej i pokojowego współistnienia, zarówno w ramach islamu, jak i z chrześcijańską mniejszością" - powiedział. Zapowiedział, że temat ten będzie chciał poruszać w rozmowach z partnerami egipskimi, jak i na forum UE podczas spotkań szefów misji europejskich.

Jednym z priorytetów działalności Murkocińskiego w Kairze będzie także promocja polskich firm. "Egipt to ogromny rynek, 85 mln konsumentów, cały czas niewykorzystany przez Polskę; są duże możliwości, trzeba je wykorzystywać, służy temu również wzrost potencjału gospodarczego naszego państwa" - podkreślił. Jak zaznaczył, będzie też wspierał polsko-egipską współpracę naukową, dotyczącą m.in. badań archeologicznych.

Michał Murkociński urodził się w 1964 roku w Krakowie. W 1990 roku ukończył arabistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z MSZ jest związany od 1991 roku, gdzie pracował najpierw jako aplikant, później jako radca w Departamencie Personalnym i starszy radca w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii.

W latach 1996-2004 był sekretarzem w ambasadzie RP w Damaszku. W latach 2001-2004 wrócił do centrali MSZ i pracował w Departamencie Afryki i Bliskiego Wschodu. Przez dwa kolejne lata był radcą, a potem charge d'affaires w ambasadzie RP w Bejrucie. Z kolei w latach 2006-2008 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu.

W latach 2008-2012 był radcą-ministrem, kierownikiem placówki w ambasadzie RP w Damaszku. Od 2012 roku ponownie kieruje Departamentem Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ.

Zna biegle arabski i angielski, dobrze posługuje się też francuskim i rosyjskim. Jest żonaty, ma dwóch synów.

W 2011 r. w Egipcie miały miejsce uliczne protesty, które doprowadziły do odsunięcia od władzy wieloletniego przywódcy tego kraju Hosniego Mubaraka. W 2012 r. w pierwszych demokratycznych wyborach prezydentem Egiptu został wybrany Mohammad Mursi. Jednak 3 lipca 2013 r. armia odsunęła od władzy tego wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego polityka; stało się to także po masowych protestach przeciwko jego rządom.

Mursi czeka obecnie na rozpoczęcie procesu sądowego; jest oskarżony o "podżeganie do zabójstwa" uczestników opozycyjnej demonstracji w grudniu 2012 roku. Współoskarżonych jest 14 innych osób - są to współpracownicy Mursiego i przedstawiciele Bractwa Muzułmańskiego. Mursiemu i pozostałym oskarżonym grozi kara śmierci.

Na początku przyszłego roku w Egipcie mają się odbyć wybory parlamentarne i prezydenckie. (PAP)

mzk/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)