Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja ws. świadczeń dla represjonowanych zamieszkałych poza Polską

0
Podziel się:

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez
III Rzeszę i ZSRR, a obecnie zamieszkałe poza Polską, będą mogły złożyć wniosek o wznowienie
postępowania o przyznanie świadczeń do czerwca przyszłego roku - reguluje to poprawka, której
przyjęcie rekomenduje Sejmowi komisja polityki społecznej.

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, a obecnie zamieszkałe poza Polską, będą mogły złożyć wniosek o wznowienie postępowania o przyznanie świadczeń do czerwca przyszłego roku - reguluje to poprawka, której przyjęcie rekomenduje Sejmowi komisja polityki społecznej.

Komisja zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej, w tym przyznanie świadczeń osobom zamieszkałym poza Polską. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.

W projekcie rządowym zawarto zapis, że osobom, które złożyły stosowne wnioski o przyznanie świadczeń, a którym zakłady emerytalno-rentowe odmówiły ich przyznania, przysługiwać będzie prawo, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy, złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Poprawka klubu PSL wydłuża ten okres do sześciu miesięcy.

Zgodnie z rekomendowaną poprawką w przypadku ustalenia prawa do świadczeń osób zamieszkałych poza Polską wypłata będzie następować od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od 1 maja 2004 roku. Projekt dostosowuje polskie prawo do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z 22 maja 2008 r.

Dotychczas organy emerytalno-rentowe odmawiały wypłaty świadczeń lub zawieszały wypłatę osobom przebywającym poza Polską. Świadczenia te mogli otrzymać tylko ci weterani czy represjonowani, którzy mieszkali w Polsce. Trybunał uznał, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem europejskim.

Przepisy ustawy dotyczą około 2 tys. osób. Około 1 tys. osób zamieszkałych poza granicami otrzyma świadczenia z tytułu ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych, drugie tysiąc - z tytułu ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym.

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wydał około 320 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia osobom represjonowanym lub deportowanym. Comiesięczne świadczenie w wysokości maksymalnie 173 zł przysługuje osobie przebywającej co najmniej 20 miesięcy lub dłużej w obozie pracy lub na deportacji.

Inwalidów wojennych jest natomiast niespełna 90 tys. (ściślej: samych inwalidów jest ok. 60 tys., zaś 30 tys. to uprawnieni do rent wdowy/wdowcy po inwalidach). Średnio - wg danych Urzędu ds. Kombatantów - inwalidzi otrzymują rentę w wysokości 1850 zł.(PAP)

dom/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)