Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja: wydłużyć termin wyłaniania elektorów, którzy wyłonią władze IPN

0
Podziel się:

Do 27 listopada ma być wydłużony termin wskazywania przez wyższe uczelnie
elektorów, którzy mają wybrać kandydatów na członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. We wtorek
sejmowa komisja przyjęła projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO.

Do 27 listopada ma być wydłużony termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów, którzy mają wybrać kandydatów na członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. We wtorek sejmowa komisja przyjęła projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO.

Sejm ma rozpatrzyć projekt na posiedzeniu zaplanowanym na 4-6 sierpnia

Zgodnie z marcową nowelizacją ustawy o IPN autorstwa PO - która weszła w życie 27 maja - prezesa IPN powołuje Sejm za zgodą Senatu zwykłą większością głosów. W miejsce 11-osobowego Kolegium IPN powołana ma być dziewięcioosobowa Rada IPN (która ma wyłonić kandydata na prezesa IPN, po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Januszu Kurtyce). Kandydatów do Rady IPN - tych, których ma wybrać parlament - wskazuje Zgromadzenie Elektorów wyłonione przez 24 uczelnie i instytuty PAN. Spośród nich członków Rady ma wybrać Sejm (pięciu z dziesięciu kandydatów) i Senat (dwóch z czterech). Prezydent RP ma zaś wybrać dwóch członków Rady spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa (wyłoniła już kandydatów).

Dotychczas tylko kilka ośrodków naukowych wybrało elektorów. Niektóre uczelnie, z powodu sesji i wakacji, odłożyły wybór do jesieni. PO przyznaje, że wcześniejszy termin - do 27 lipca - był ciężki do spełnienia, dlatego chciała wydłużyć go o 3 miesiące. Projekt przewiduje też wydłużenie z miesiąca do dwóch termin dla Zgromadzenia Elektorów na wybór kandydatów.

Na posiedzeniu komisji Arkadiusz Mularczyk (PiS) mówił, że projekt dowodzi, iż marcową nowelizację pisano "na kolanie" i nie słuchano przestróg PiS i samego IPN, że terminy na wybór elektorów były nierealne. Inni posłowie mówili, że nie ma gwarancji, iż do 27 października elektorzy będą faktycznie wybrani i zaproponowali jeszcze jeden miesiąc - co komisja przyjęła.

P.o. prezes IPN Franciszek Gryciuk obawia się, że nowe władze IPN mogą być wybrane dopiero w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Proponuje, by uchwalić przepis o przyznawaniu 3 tys. zł diet dla członków Kolegium IPN, które działa do chwili powstania Rady IPN (poprzedni zapis o takich dietach już wygasł). Komisja popiera tę propozycję.

PiS krytykowało m.in. niepoddanie elektorów lustracji i wskazywanie kandydatów do Rady przez środowiska sędziowskie. Partia zaskarżyła już nowelizację z marca do Trybunału Konstytucyjnego - co miał uczynić prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

sta/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)