Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja za kandydaturą Sobkowa na ambasadora przy ONZ

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek
kandydatów na nowych ambasadorów: były wiceminister spraw zagranicznych Witold Sobków ma zostać
ambasadorem przy ONZ w Nowym Jorku, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski - przy
OECD w Paryżu, a Roman Kowalski ma objąć placówkę na Węgrzech.

*Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydatów na nowych ambasadorów: były wiceminister spraw zagranicznych Witold Sobków ma zostać ambasadorem przy ONZ w Nowym Jorku, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski - przy OECD w Paryżu, a Roman Kowalski ma objąć placówkę na Węgrzech. *

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział na posiedzeniu komisji, że chciał osobiście przedstawić tych kandydatów na ambasadorów ze względu na ważność funkcji, jakie mają objąć, a także na ich kompetencje. Podkreślił, że kandydatury tych trzech osób zostały przedstawione Kancelarii Prezydenta i prezydent Lech Kaczyński nie zgłosił do nich zastrzeżeń.

Wiceszef komisji Karol Karski (PiS) pytał, z jakich powodów Sikorski zrezygnował z kandydatury byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi na ambasadora przy ONZ. "Wycofałem kandydaturę mojej poprzedniczki, pani minister Anny Fotygi, na stanowisko naszego stałego przedstawiciela ze względu na to, że wypowiedziami, także na forum komisji, nie dawała rękojmi, że będzie zdolna do lojalnego wykonywania instrukcji rządu, pełniąc swoją funkcję" - powiedział Sikorski.

To była szefowa MSZ miała objąć stanowisko ambasadora przy ONZ w Nowym Jorku. Jednak po skrytykowaniu przez nią pod koniec kwietnia ubiegłego roku przed sejmową Komisją Spraw Zagranicznych polityki zagranicznej obecnego rządu, propozycja ta stała się nieaktualna. Fotyga powiedziała wtedy m.in., że jest "poraniona" tym, co się dzieje obecnie z polską polityką zagraniczną.

Minister przedstawiając Sobkowa podkreślił, że od początku swojej pracy w MSZ przeszedł wszystkie szczeble kariery w centrali i na placówkach, zdobywając ogromne doświadczenie w wymiarze dyplomacji wielostronnej.

"Osobiście proponowałem panu Witoldowi Sobkowowi stanowisko dyrektora politycznego i muszę powiedzieć, że wypełnił wszystkie moje oczekiwania z nawiązką. Dlatego jestem przekonany, że w kontekście zadań zbliżającej się prezydencji (Polski w UE), która jest szczególnie trudna na placówkach wielostronnych, pan dyrektor Sobków jako profesjonalnie i wszechstronnie przygotowany dyplomata zapewni właściwą ich realizację" - komplementował kandydata Sikorski.

Sobków ma 49 lat, ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim w 1984 roku, a trzy lata później także filologię włoską. Od 2001 roku jest urzędnikiem Służby Cywilnej

Swoją pracę w MSZ rozpoczął w 1991 roku w Departamencie Europy. W latach 1993-2000 pracował jako radca-minister pełnomocny w polskiej ambasadzie w Londynie, w latach 2001-2 wrócił do pracy w centrali MSZ, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Europy Zachodniej. W latach 2002-6 był ambasadorem w Dublinie. W 2006 roku pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Został jednak z tej funkcji odwołany. Media spekulowały, że powodem dymisji był konflikt z ówczesną minister spraw zagranicznych Anną Fotygą. W 2007 roku Sobków został dyrektorem politycznym w MSZ. Zna język angielski i włoski. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Przedstawiając kandydaturę Kowalskiego na ambasadora w Budapeszcie szef MSZ podkreślał, że przez dwie kadencje poznał on funkcjonowanie naszej placówki w tym kraju, przez dłuższy czas samodzielnie nią kierując. W ocenie Sikorskiego, Kowalski miał szansę obserwowania transformacji systemowej na Węgrzech, wszystkich najważniejszych wydarzeń w ostatnich latach, a także nawiązania osobistych kontaktów. Minister podziękował mu też za wykonanie w ostatnim czasie trudnego zadania racjonalizacji kadrowej na polskich placówkach zagranicznych.

Sikorski poinformował też, że podczas niedawnej wizyty w Budapeszcie uzyskał zapewnienie od przewodniczącego największej węgierskiej partii opozycyjnej Fidesz Viktora Orbana, który - według sondaży - ma objąć po wiosennych wyborach parlamentarnych na Węgrzech funkcję premiera, że pierwszą wizytę zagraniczną złoży on w Polsce.

Posłanka PiS Anna Sikora chciała dowiedzieć się, w którym roku Kowalski rozpoczął swoje studia w Moskwie. Kandydat na ambasadora na Węgrzech odpowiedział, że w 1981 roku.

Kowalski ma 49 lat. Po ukończeniu pierwszego roku studiów na SGPiS rozpoczął studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Moskwie, które ukończył w 1986 roku. Następnie odbył roczne podyplomowe studia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. W 2005 roku złożył egzamin na urzędnika Służby Cywilnej.

Rozpoczął pracę w MSZ w 1986 roku w Departamencie I - Wschód; w 1990 roku został starszym radcą w Departamencie Europy. W latach 1991-7 pracował w polskiej ambasadzie w Budapeszcie, od grudnia 1996 roku do sierpnia 1997 roku był charge d`affaires w tej placówce. W latach 1997-9 pełnił funkcję radcy ministra w Departamencie Personalnym w centrali MSZ.

W latach 1999-2005 pracował w polskiej ambasadzie w Budapeszcie, będącą m.in. zastępcą kierownika placówki. W 2005 roku Kowalski wrócił do pracy w centrali MSZ, pełniąc od 2007 roku funkcję zastępcy dyrektora Biura Spraw Osobowych i Szkolenia.

Zna język węgierski, rosyjski, angielski i francuski. Jest żonaty, ma dwoje studiujących dzieci.

Przedstawiając trzeciego kandydata na ambasadora Pawła Wojciechowskiego Sikorski podkreślił, że jego wszechstronne wykształcenie ekonomiczne, jak i przebieg kariery zawodowej stanowią znakomitą bazę do podjęcia tak poważnego wyzwania jak kierowanie naszym przedstawicielstwem przy OECD. Ocenił, iż to, że rządzie PiS był ministrem finansów będzie pomagało mu w budowaniu prestiżu tej placówki i Polski w tej organizacji.

Zdaniem Sikorskiego, Wojciechowski znakomicie poprowadzi naszą placówkę przy OECD i będzie istotnym wsparciem dla realizacji polskich interesów. Jeżeli chcemy, żeby Polska znalazła się m.in. w takich gremiach jak G-20, to nie ma lepszych kandydatów na ambasadora przy OECD niż Wojciechowski - chwalił szef MSZ.

Wojciechowski ma 50 lat. Ukończył studia na kierunku zarządzanie na Case Western Reserve University w Cleveland w USA. Tam także odbył studia doktoranckie, a w 1994 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w Instytucie Badań Systemowych w PAN w Warszawie. Skończył także studia podyplomowe na kierunku rachunkowość zarządcza na SGH.

Wojciechowski pracował w Stanach Zjednoczonych, gdzie był m.in. wykładowcą na uniwersytecie w Cleveland, analitykiem, asystentem naukowym. W 1992 roku był kierownikiem projektu UNDP (Programu NZ ds. Rozwoju) w misji ONZ w Warszawie. W latach 1992-4 był doradcą ministra w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. W latach 1994-2001 zyskał doświadczenie w pracy w sektorze bankowym, funduszy inwestycyjnych i towarzystw emerytalnych.

Od marca do czerwca 2006 był doradcą premiera, a od czerwca do lipca 2006 roku ministrem finansów. W latach 2007-9 był prezesem zarządu PAIiIZ, a od marca 2009 roku jest wiceministrem spraw zagranicznych i członkiem Rady PISM.

Zna język angielski, komunikatywnie francuski i hiszpański, a w stopniu podstawowym niemiecki i rosyjski. Jest żonaty, ma troje dzieci. (PAP)

eaw/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)