Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisje przeciw odrzuceniu projektu dotyczącego Rzecznika Ubezpieczonych

0
Podziel się:

Sejmowe komisje Finansów Publicznych i Zdrowia zagłosowały we wtorek
przeciw wnioskowi posła Marka Suskiego z PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu
zakazującego łączenia funkcji Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Praw Pacjenta z mandatem posła
lub senatora.

Sejmowe komisje Finansów Publicznych i Zdrowia zagłosowały we wtorek przeciw wnioskowi posła Marka Suskiego z PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zakazującego łączenia funkcji Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Praw Pacjenta z mandatem posła lub senatora.

Komisje zdecydowały, że przygotowanym przez posłów PO projektem nowelizacji ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych (RU), a także ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP) zajmie się specjalna podkomisja.

Sławomir Neumann z PO powiedział uzasadniając projekt, że zgodnie z Konstytucją i ustawami Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka nie mogą pełnić funkcji publicznych, szczególnie takich jak poseł, czy senator. "Takich zapisów nie ma w przypadku innych rzeczników, a mamy ich w systemie prawnym jeszcze dwóch (...). Wnioskodawcy uznali, że wielokrotnie może dochodzić do sprzeczności interesów, kiedy RU, czy RPP, będąc posłem, czy senatorem biorą udział w pracach legislacyjnych" - powiedział Neumann.

Poseł przypomniał, że obecnie Rzecznikiem Ubezpieczonych jest posłanka PiS Halina Olendzka. Jego zdaniem rzecznik powinien stać na straży praw ubezpieczonych lub pacjentów, a nie "realizować linie polityczne jakiejkolwiek partii".

Poseł wyjaśnił, że aby uniknąć zamieszania w trakcie obecnej kadencji, nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od nowej kadencji parlamentu. W przyszłości funkcje RU i RPP byłyby obsadzane przez osoby, które nie mają mandatu poselskiego lub senatorskiego. Gdyby się zdarzyło, że taki mandat by miały - musiałyby wybrać: mandat, albo funkcję rzecznika.

PiS uważa, że projekt zakazujący łączenia funkcji Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Praw Pacjenta z mandatami ma charakter represji wobec członka tej partii. Posłanka Elżbieta Rafalska z PiS powiedziała, że został przygotowany, ponieważ podczas prac w komisji nad nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych Olendzka broniła praw konsumentów, podczas gdy Neumann preferował rozwiązania niekorzystne z ich punktu widzenia. "Łączenie funkcji z mandatem posła w sposób istotny wzmacnia pozycję rzecznika () Pozbawienie możliwości wypełniania mandatu istotnie ją osłabi" - uważa Rafalska.

Jej kolega klubowy Marek Suski zarzucił PO, że próbuje zagarnąć kolejną funkcję i sprowadzić Rzecznika Ubezpieczonych do roli "piątego koła u wozu". "Projekt jest szkodliwy z punktu widzenia funkcjonowania państwa" - argumentował Suski. Powiedział też, że to "skandaliczna ustawa w stylu Łukaszenki", w której chodzi o to, by osoba, która ma inne zdanie niż partia mająca hegemonię wiedziała, że jej pozycja jest zagrożona. "To projekt czysto restrykcyjny wobec osoby, która ma inne zdanie, a wobec tego szkodliwy dla ubezpieczonych" - dodał i złożył wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Krystyna Skowrońska z PO zwróciła uwagę, że zmiana miałaby uregulować wszystkie sprawy dotyczące rzeczników, a nie tylko jednego z nich. "Czego oczekujemy od rzecznika? Aby jego urząd i ona sam był najbardziej zaangażowany w ochronę interesów grup, które reprezentuje" - powiedziała Skowrońska. Złożyła wniosek o powołanie specjalnej komisji, która zajęłaby się projektem.

Z kolei wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował, że rząd nie przygotował formalnego stanowiska w sprawie tego projektu. Powiedział, że jego zdaniem sprzeciw PiS-u wobec propozycji PO jest jedynie obroną partykularnego interesu partii. (PAP)

mmu/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)