Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisje spraw zagranicznych i UE o priorytetach duńskiej prezydencji

0
Podziel się:

Negocjacje budżetu unijnego na lata 2014-20, wprowadzenie UE na ścieżkę
wzrostu gospodarczego, modernizacja jednolitego rynku, ochrona środowiska - m.in. na tym chce
skoncentrować się prezydencja Danii. Priorytety przewodnictwa przedstawił na posiedzeniu komisji
ambasador Danii.

Negocjacje budżetu unijnego na lata 2014-20, wprowadzenie UE na ścieżkę wzrostu gospodarczego, modernizacja jednolitego rynku, ochrona środowiska - m.in. na tym chce skoncentrować się prezydencja Danii. Priorytety przewodnictwa przedstawił na posiedzeniu komisji ambasador Danii.

W czwartek gościem wspólnego posiedzenia sejmowych komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej był ambasador Królestwa Danii Thomas Oestrup Moeller. Dania przejęła przewodnictwo w Radzie UE od Polski 1 stycznia 2012 roku.

W ramach priorytetu "Europa odpowiedzialna" Dania chce działać na rzecz ponownego wprowadzenia stabilizacji w gospodarkach państw unijnych. "Musimy skutecznie reagować, po to by dać sobie radę z zadłużeniem, które jest nie do utrzymania w niektórych państwach UE" - podkreślił duński dyplomata.

Jak dodał, wymaga to wdrażania i przestrzegania nowych przepisów dotyczących zarządzania gospodarczego, które są częścią tzw. semestru europejskiego.

Oestrup Moeller nawiązując do negocjacji budżetu na lata 2014-2020 ocenił, że ważne jest, by nowe środki finansowe przekazywać na działania sprzyjające wzrostowi gospodarczemu, czyli np. na edukację, rozwój innowacyjnych technologii.

Drugi priorytet Danii dotyczy działań zmierzających do tego, by Europa ponownie wkroczyła na ścieżkę wzrostu gospodarczego. W tym kontekście ambasador zwrócił uwagę na kwestię modernizacji jednolitego rynku wewnętrznego. Chodzi m.in. o stworzenie efektywnego i przyjaznego systemu dla europejskiego biznesu.

"Doceniamy ogromne wysiłki, które podjęła Polska w tej dziedzinie podczas swojej prezydencji. Nie zostały one zakończone, Dania będzie działa w tym kierunku, by osiągnąć porozumienie tak szybko jak to możliwe" - powiedział duński dyplomata.

Ochrona środowiska to trzeci priorytet duńskiej prezydencji. "Chcemy, aby Europa przyjęła ambitne podejście do ochrony środowiska" - oświadczył.

Oestrup Moeller podkreślił, że w ostatnich latach Wspólnota stała się liderem, jeśli chodzi o środowisko, energię oraz sprawy klimatyczne, ale wymagane są dalsze wysiłki, by tę pozycję utrzymać. Zapewnił, że jego kraj włoży wiele wysiłków w negocjacje dotyczące dyrektywy ws. efektywności energetycznej.

Ostatni priorytet duńskiej prezydencji to zapewnienie bezpieczeństwa w Europie. "Duńska prezydencja będzie promować dobrze funkcjonujący europejski system azylowy i silniejszą współpracę w ramach strefy Schengen" - zadeklarował Moeller. Jak mówił, trzeba sfinalizować wspólny system azylowy, by tym, którzy przybywają do Europy np. z Afryki Północnej, zapewnić odpowiednie traktowanie.

Duński dyplomata zapewnił, że jego kraj nie zapomni także o rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego, który powstał w wyniku inicjatywy Polski i Szwecji.

Ponadto zadeklarował, że Dania będzie działać na rzecz rozszerzenia Wspólnoty. Wyraził nadzieję, że podczas tej prezydencji uda się podjąć decyzję ws. otwarcia negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą oraz przyznania statutu kraju kandydującego Serbii.

Ambasador odniósł się także do projektu umowy międzyrządowej o pakcie fiskalnym. "Rząd duński przywiązuje ogromną wagę do tego, aby państwa członkowskie, które nie są w strefie euro, mogły uczestniczyć w kluczowych elementach tego porozumienia, jeśli sobie tego życzą" - zapowiedział.

Zapewnił, że Dania popiera pogląd, że kraje nie będące w strefie euro podpisując pakt fiskalny powinny uczestniczyć w tych szczytach unijnych, na których ten pakt jest omawiany. (PAP)

joko/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)