Notowania

narkomania
27.08.2009 17:16

Komitet Rady Ministrów zajmie się nowelą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii 3 września ma być przedmiotem posiedzenia Komitetu Rady Ministrów - poinformował w czwartek wydział informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii 3 września ma być przedmiotem posiedzenia Komitetu Rady Ministrów - poinformował w czwartek wydział informacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Resort proponuje, by do polskiego prawa wprowadzono możliwość niekarania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków.

"W związku z medialnymi informacjami sugerującymi opóźnienie prac nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, informujemy, że Ministerstwo Sprawiedliwości oraz rząd nie odstąpili od prac nad wspomnianą nowelizacją. Prace nad ustawą trwają" - napisano w komunikacie przekazanym PAP.

"Dzisiaj Komitet Rady Ministrów zobowiązał ministra sprawiedliwości do przedłożenia uzupełnionego projektu założeń nowelizacji ustawy do drugiego września 2009 r. Przyjęcie przez Komitet założeń umożliwi skierowanie projektu pod obrady Rady Ministrów jeszcze we wrześniu" - głosi komunikat.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma proponuje, by prokurator mógł odstępować od oskarżania osoby, którą pierwszy raz zatrzymano z nieznaczną ilością narkotyków na własny użytek lub której karanie byłoby bezcelowe ze względu na okoliczności.

Jak przewiduje projekt nowelizacji ustawy antynarkotykowej zaproponowany przez MS, indywidualna sprawa mogłaby być umarzana przez prokuraturę po zbadaniu, czy ma do czynienia z drobnym posiadaczem, czy też z handlarzem na dużą skalę. Projekt nie przewiduje generalnej rezygnacji z karalności posiadania narkotyków - co w Polsce obowiązuje od 2000 r. - zmierza natomiast do podniesienia dolnej granicy kary za handel narkotykami z roku do dwóch lat więzienia, a górną - z 10 do 12 lat.

Jak napisała czwartkowa "Gazeta Wyborcza", wbrew zapowiedziom projekt nie pojawił się na stronie ministerstwa sprawiedliwości i nie został skierowany do konsultacji. Gazeta, powołując się na nieoficjalne źródła, twierdzi, że premiera Donalda Tuska od projektu miało odstraszyć to, że media pisały o "legalizacji" posiadania narkotyków na własny użytek. (PAP)

pro/ itm/ mow/

Tagi: narkomania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz