Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Stały RM przyjął założenia do budżetu na 2011 r.

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek przygotowane przez
Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu - poinformowało PAP Ministerstwo
Finansów.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przewiduje, że budżet będzie skonstruowany przy założeniu wzrostu PKB o 3,5 proc. i inflacji średniorocznej wynoszącej 2,3 proc.; stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. ma wynieść 9,9 proc. Dokument nie przewiduje wzrostu płac w budżetówce.

Zgodnie z założeniami, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 3359 zł, nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej 3,7 proc., zaś realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w tym sektorze 1,4 proc.

Nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw będzie na poziomie 4 proc., a przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrośnie o 1,9 proc.

MF podkreśla w założeniach do budżetu na 2011 r., że oczekuje, iż w 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce będzie popyt krajowy, a w przyszłym roku można oczekiwać jego poprawy.

Rząd planuje skonstruować przyszłoroczny budżet w oparciu o regułę wydatkową, która ograniczy wzrost wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do inflacji powiększonej o 1 pkt proc.

"W celu obniżenia relacji deficytu do PKB do poniżej 3 proc., zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, rząd w ramach Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów przewiduje m.in. wprowadzenie dyscyplinującej reguły wydatkowej, na podstawie której górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany byłby na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy" - czytamy w dokumencie.(PAP)

mmu/ dol/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)