Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitety wyborcze mają 3 miesiące na złożenie sprawozdań finansowych

0
Podziel się:

Komitety wyborcze, które brały udział w
wyborach samorządowych, mają 3 miesiące od daty wyborów na
złożenie sprawozdań finansowych o swoich przychodach, wydatkach i
zobowiązaniach. W przypadku spóźnienia lub niezłożenia
sprawozdania, pełnomocnikowi finansowemu komitetu może grozić do 2
lat więzienia.

Komitety wyborcze, które brały udział w wyborach samorządowych, mają 3 miesiące od daty wyborów na złożenie sprawozdań finansowych o swoich przychodach, wydatkach i zobowiązaniach. W przypadku spóźnienia lub niezłożenia sprawozdania, pełnomocnikowi finansowemu komitetu może grozić do 2 lat więzienia.

Zgodnie z samorządową ordynacją wyborczą, komitety, które wystawiały kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów oraz do sejmików muszą złożyć sprawozdanie najpóźniej do 12 lutego 2007 roku. Podobnie jest z komitetami, które brały udział tylko w I turze wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z kolei te komitety, które startowały także w II turze, mają czas do 26 lutego.

Sprawozdanie powinno być dostarczone instytucji, w której złożono zawiadomienie o powstaniu komitetu. Chodzi o Państwową Komisję Wyborczą lub lokalnych komisarzy wyborczych.

Ta sama instytucja w terminie do 6 miesięcy od dnia wyborów przyjmuje lub odrzuca sprawozdania finansowe. Może być ono przyjęte bez zastrzeżeń lub ze wskazaniem na jego uchybienia. Sprawozdanie może zostać odrzucone m.in. w przypadku stwierdzenia pozyskania lub wydatkowania środków nie związanych z wyborami, przekroczenia limitu wydatków, przekazania środków finansowych innemu komitetowi wyborczemu.

Dyrektor zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej Krzysztof Lorentz powiedział w czwartek PAP, że końcowa ocena sprawozdania zamyka prace nad nim w PKW. "To jest taka recenzja, która zamyka sprawę i dalsze konsekwencje już nie są związane z jakimiś poprawkami w sprawozdaniu, tylko ze skutkami tego, co w tym postanowieniu zostało stwierdzone" - wyjaśnił.

Szef kontroli finansów PKW powiedział, że korzyści majątkowe przyjęte przez komitet z naruszeniem prawa podlegają przepadkowi na rzecz skarbu państwa. "Stwierdza się to w postanowieniu, które podsumowuje badanie sprawozdania. Treść tego postanowienia jest pierwszym etapem na drodze do wyegzekwowania tego przepadku" - tłumaczył. Odbywa się to w odrębnym postępowaniu sądowym.

W przypadku gdy pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, nie dostarczy we wskazanym przez ustawę terminie sprawozdania finansowego albo fałszuje zawarte w nim dane podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Tej samej karze podlega osoba, która nie dopuszcza do przedstawienia sprawozdania finansowego lub je utrudnia.(PAP)

mhe/ ura/ woj/

17:25 06/11/30

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)