Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport
06.03.2009 12:17

"Kommiersant": Nord Stream przekazał raport ws. oddziaływania gazociągu na środowisko

Resorty ekologiczne Rosji, Niemiec, Finlandii, Szwecji i Danii otrzymały od spółki Nord Stream, operatora projektu budowy gazociągu o tej samej nazwie, raport z ocenami oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Resorty ekologiczne Rosji, Niemiec, Finlandii, Szwecji i Danii otrzymały od spółki Nord Stream, operatora projektu budowy gazociągu o tej samej nazwie, raport z ocenami oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Poinformował o tym w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na fińską minister środowiska Paulę Lehtomaki. Wiadomość tę potwierdziła spółka Nord Stream, dodając, że dokument zostanie opublikowany w poniedziałek.

Magistrala Nord Stream (Gazociąg Północny) ma przez Morze Bałtyckie połączyć Rosję i Niemcy. Przetnie też wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji i Danii.

Budowa morskiego odcinka wciąż stoi pod znakiem zapytania, gdyż Finlandia i Szwecja nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Niechętna temu projektowi jest też Polska.

Według Nord Stream, w ciągu najbliższych trzech miesięcy raport będzie konsultowany w Rosji, Niemczech, Finlandii, Szwecji i Danii, po czym powinny one wydać opinię na temat ekologicznego bezpieczeństwa i ryzyka projektu.

Raport, którego opracowanie wymaga konwencja z Espoo z 1991 roku, miał być gotowy już rok temu, jednak na żądanie Finlandii, Szwecji i Danii trasa bałtyckiej rury została zmieniona, co wymagało skorygowania całego projektu.

Nord Stream twierdzi, że badania ekologiczne kosztowały ją już 100 mln euro.

"Wzdłuż większości trasy gazociągu prawdopodobieństwo kontaktu z amunicją chemiczną jest małe. Jednak trasa przechodzi w pobliżu dwóch znanych rejonów składowania broni chemicznej - w rejonie wysp Bornholm i Gotlandia. Uwzględniając małe prawdopodobieństwo kontaktu z taką amunicją, oddziaływanie ocenia się jako umiarkowane w wypadku bentosu i niskie dla innych receptorów biologicznych" - cytuje "Kommiersant" fragment raportu.

"Oddziaływanie na środowisko społeczne i społeczno-gospodarcze ocenia się jako nieznaczące. W razie przypadkowej detonacji amunicji konwencjonalnej oddziaływanie będzie takie, jak przy jej planowym unieszkodliwianiu. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niskie lub umiarkowane" - głosi raport.

Udziałowcami Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.) niemieckie E.On-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.).

W czwartek zainteresowanie przyłączeniem się do projektu oficjalnie potwierdził francuski Gaz de France (GDF) Suez.

Według "Kommiersanta", powołującego się na źródła w Gazpromie, francuski koncern przejmie 9 proc. akcji - po 4,5 proc. papierów ze swoich pakietów odstąpią mu E.On-Ruhrgas i BASF-Wintershall.

Nord Stream ma się składać z dwóch nitek o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. (PAP)

mal/ ap/

Tagi: raport, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz