Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski : 51. europoseł najprawdopodobniej z PSL

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły projektu i wypowiedź szefa Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego
#

# dochodzą szczegóły projektu i wypowiedź szefa Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego #

01.12. Warszawa (PAP) - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział we wtorek dziennikarzom, że 51. mandat dla polskiego eurodeputowanego przypadnie najprawdopodobniej kandydatowi z listy PSL w województwie lubelskim.

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybrali 50 europosłów. Dodatkowy - 51. mandat - przypadnie Polakowi na mocy Traktatu Lizbońskiego, który wszedł w życie 1 grudnia.

Na konferencji prasowej w Sejmie Komorowski podkreślił, że nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska Państwowej Komisji Wyborczej, komu przypadnie dodatkowy mandat. Jak powiedział marszałek, ze wstępnych informacji wynika, że przypadłby on PSL, kandydatowi z województwa lubelskiego.

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego na liście PSL w Lublinie najwięcej - nieco ponad 11,5 tys. - głosów otrzymał obecny poseł ludowców Edward Wojtas.

Komorowski zaznaczył także, że jeszcze we wtorek przekaże klubom do konsultacji projekt, który będzie regulował sprawę obsadzenia 51. mandatu. "Mam nadzieję, że kluby to zrobią jeszcze w dniu dzisiejszym i wróci to do mnie, co będzie podstawą do szybkiego procedowania, nawet z perspektywą poszerzenia obecnego porządku obrad" - powiedział marszałek Sejmu.

Zgodnie z projektem o zasadach obsadzania w kadencji 2009-2014 dodatkowego mandatu posła do PE, obsadzenia tego mandatu dokonuje się na podstawie wyników wyborów do PE z 7 czerwca 2009 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu, mandat uzyska osoba, która uzyskałaby go, gdyby w czerwcowych wyborach wybierano 51 a nie 50 posłów.

Zdaniem szefa Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego, aby obsadzić dodatkowy mandat w PE "wydaje się niezbędne ustawowe uregulowanie tej kwestii".

"Ustawa powinna określić, jakie zasady powinny obowiązywać przy obsadzie tego mandatu. Naturalną rzeczą powinno być odwołanie się do wyników głosowania z 7 czerwca" - podkreślił Czaplicki w rozmowie z PAP.

Jak zaznaczył, podobnie jak w czerwcu PKW określała, który komitet uzyskuje ile mandatów, tak obecnie powinna powtórzyć tę procedurę. (PAP)

ajg/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)