Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 12:30

Komorowski i Karnowski otworzyli przystań jachtową w Sopocie

# dochodzą kolejne wypowiedzi oraz szerszy background #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą kolejne wypowiedzi oraz szerszy background #

06.07. Gdańsk (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski razem z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim w środę przed południem przecięli wstęgę, symbolicznie otwierając wybudowaną właśnie przystań jachtową przy molo w Sopocie.

Marina przeznaczona dla ponad 100 jachtów została zbudowana przez sopocki samorząd przy wsparciu Unii Europejskiej.

Komorowski, który do Sopotu przypłynął z Juraty łodzią Straży Granicznej, w krótkim wystąpieniu pogratulował lokalizacji mariny, bo - jak mówił - "to optymalne położenie". Dodał, że nowa przystań będzie wizytówką polskiego Wybrzeża.

"Jestem pełen podziwu, bo przystań wzbogaca zarówno molo, jak i Sopot, a jednocześnie stwarza szansę na umocnienie morskiego wychowania następnych pokoleń" - powiedział prezydent, dodając, że marina jest wielką szansą dla Sopotu. "Bo to jest nie tylko uatrakcyjnienie, ale też coś, co się zawsze bardzo liczy w takich miejscowościach, jak Sopot - przyrost elegancji, bo żeglarstwo ma ten wielki walor, że jest ze swojej natury eleganckie i po prostu piękne" - mówił.

Komorowski powiedział też, że marina będzie szansą pokazania żeglarzom polskiego Wybrzeża. "Do tej pory bywało z tym różnie: często brak infrastruktury ograniczał możliwość poznania polskiego Wybrzeża, polskich portów czy miejscowości nadmorskich" - powiedział Komorowski.

Z kolei prezydent Sopotu przypomniał, że prezydent, jako wieloletni prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, świetnie może ocenić czym dla Sopotu jest przystań jachtowa. "To wielkie święto przyłączenia kawałka nowego lądu do Polski, kawałka nowego lądu do Sopotu" - powiedział.

Po uroczystości Komorowski udał się na obiad, na który zaprosił go do sopockiego Grand Hotelu Jacek Karnowski. Po obiedzie - także łodzią Straży Granicznej - ma wrócić do ośrodka w Juracie.

Sopocka przystań powstała przy molo. Marinę zbudowano pomiędzy bokami głowicy mola, jego ostrogą oraz dwoma nowymi falochronami - wschodnim i południowym. Wewnątrz tak powstałego portu znalazły się trzy baseny wydzielone pływającymi pomostami, przy których przygotowano miejsca dla 103 jachtów: 40 o długości między 10 a 14 m oraz 63 o długości do 10 m.

Jak podkreślają przedstawiciele sopockiego magistratu, dwa nowo wybudowane falochrony będą stanowiły zabezpieczenie zabytkowego sopockiego mola przed szkodliwym działaniem fal i wiatrów.

W ramach inwestycji na głowicy mola powstał też budynek bosmanatu, zaplecze socjalne dla żeglarzy oraz mała gastronomia. Z mariny będą korzystać również służby ratownicze WOPR oraz - w przypadku złych warunków atmosferycznych - sopoccy rybacy. Przystań będzie także bazą do szkoleń żeglarskich dla sopockiej młodzieży.

Budowa przystani jachtowej trwała półtora roku (rozpoczęła się w styczniu 2010 r.). Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w Sopocie w ostatnich latach. Marina wraz z zapleczem kosztowała prawie 71 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a resztę wyłożyło miasto.

Władze Sopotu liczą, że dzięki marinie miasto stanie się niebawem gospodarzem prestiżowych imprez żeglarskich.

Molo w Sopocie jest jednym z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno-imprezowych. Składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511,5 m (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. m kw. (PAP)

aks/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz