Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski i Tusk spotkali się z odwiedzającym Polskę premierem Mołdawii

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów
#

# dochodzi więcej szczegółów #

29.10. Warszawa (PAP) - Umowa stowarzyszeniowa między UE a Mołdawią, energetyka oraz stosunki dwustronne - to tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska z odwiedzającym Polskę premierem Mołdawii Vladimirem Filatem.

Jak poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy Bronisława Komorowskiego z szefem mołdawskiego rządu były stosunki dwustronne oraz relacje Mołdawii z UE.

Według Sokołowskiego, prezydent z uznaniem odniósł się do polityki władz mołdawskich mającej na celu zbliżenie tego kraju do UE - z uznaniem wyraził się o postępie w negocjacjach umowy stowarzyszeniowej oraz o procesie wprowadzania w Mołdawii standardów europejskich.

Komorowski zadeklarował też - poinformował Sokołowski - że Polska będzie popierać starania Mołdawii we wprowadzaniu norm unijnych; prezydent potwierdził ponadto, że udaje się z wizytą do Mołdawii 3 grudnia.

Z premierem Mołdawii spotkał się również szef polskiego rządu. Jak poinformowała kancelaria premiera, Tusk i Filat rozmawiali o integracji Mołdawii z Unią Europejską oraz o kwestiach energetycznych.

Rozmowa dotyczyła ponadto umowy stowarzyszeniowej między UE a Mołdawią oraz o integracji w ramach Partnerstwa Wschodniego.

W jednodniowej wizycie w Polsce premierowi Mołdawii towarzyszyli wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Iurie Leanca oraz wicepremier ds. reintegracji Eugen Carpov.

Leanca poinformował w październiku, że Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W trakcie obradującego w Berlinie II Forum UE-Mołdawia Leanca wyraził też "ostrożną nadzieję", że na początku 2014 r. dojdzie do liberalizacji reżimu wizowego między jego krajem a Wspólnotą.

Przekonywał, że jego kraj przeprowadzi wszelkie niezbędne reformy i dostosowania, by "przekonać wszystkich w UE, iż ruch bezwizowy nie stworzy dodatkowych problemów dla państw członkowskich, nie wpłynie na nie destabilizująco, a raczej będzie mieć pozytywny efekt dla modernizacji społeczeństwa mołdawskiego".

Mołdawia jest jednym z 6 krajów należących do Partnerstwa Wschodniego. Jest to programu otwartej współpracy Unii Europejskiej z: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Ukrainą i Mołdawią. Pomysłodawcami programu były Polska i Szwecja. Ma on na celu zbliżenie i pogłębienie współpracy państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego z UE.(PAP)

mzk/ ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)