Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 19:15

Komorowski o Thatcher: jedna z najwybitniejszych postaci wolnego świata XX w.

Odeszła jedna z najwybitniejszych postaci wolnego świata XX wieku - napisał prezydent Bronisław Komorowski w kondolencjach wystosowanych po śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

Podziel się
Dodaj komentarz

Odeszła jedna z najwybitniejszych postaci wolnego świata XX wieku - napisał prezydent Bronisław Komorowski w kondolencjach wystosowanych po śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

"Margaret Thatcher zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski i w sercach Polaków. Pełna zdecydowania postawa premier Thatcher była dla nas inspiracją i źródłem wiary, że przedstawiciele wolnego świata wesprą naszą walkę o wolną i demokratyczną Polskę" - napisał prezydent.

Podkreślił, że "w naszej wdzięcznej pamięci pozostanie również jej poparcie dla włączenia Polski w proces uregulowania kwestii zjednoczenia Niemiec i ostatecznego potwierdzenia granicy za Odrze i Nysie".

Komorowski zaznaczył ponadto, że spotkania Margaret Thatcher "z Lechem Wałęsą, kardynałem Józefem Glempem oraz oddanie hołdu pod pomnikiem Poległych Stoczniowców podczas wizyty w Polsce w listopadzie 1988 roku były niezwykle znaczącymi gestami, dającymi nadzieję na zwycięstwo wolności i demokratyczne jutro".

Prezydent podkreślił, że "odejście tej wybitnej postaci polityki to smutna wiadomość dla wszystkich, którzy wierzą we wspólnotę wartości demokratycznego Zachodu". "To dzięki dokonaniom jej pokolenia" - zaznaczył Komorowski - "możemy się dziś cieszyć Europą wolną i prawdziwie zjednoczoną".

"W imieniu Narodu Polskiego i własnym składam na ręce Waszej Królewskiej Mości wyrazy żalu i serdecznego współczucia z powodu tej wielkiej straty" - napisał prezydent.

Była konserwatywna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru - poinformował rzecznik rodziny lord Tim Bell. Miała 87 lat. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990. (PAP)

mok/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz