Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski odznaczył strażaków z OSP za walkę z powodzią

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski
odznaczył w czwartek w Rzeszowie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także cywili
zasłużonych w walce z powodzią na Podkarpaciu.

Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski odznaczył w czwartek w Rzeszowie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także cywili zasłużonych w walce z powodzią na Podkarpaciu.

Szczególnie zasłużeni podczas działań powodziowych na Podkarpaciu otrzymali z rąk Komorowskiego Medale za Ofiarność i Odwagę. Odznaczono łącznie 29 osób. Są to członkowie OSP oraz cywile z powiatu tarnobrzeskiego i gminy Gorzyce, czyli z terenów, które najbardziej ucierpiały podczas tegorocznej powodzi.

Komorowski podkreślał podczas uroczystości, że miarą normalności państwa polskiego jest jak najszybsze okazanie wdzięczności tym, którzy walczyli z powodzią, a teraz zmagają się z sytuacją popowodziową.

"Należy im jak najszybciej podziękować - w taki sposób, jaki jest dostępny dla państwa - nie tylko przez odznaczenia, ale też (...) specjalne nagrody pieniężne, dla wszystkich tych, którzy w akcji powodziowej wyróżnili się szczególnymi zasługami" - powiedział.

"To nie jest łatwy czas, w którym państwo polskie musi dawać dowody, że mimo katastrof stara się funkcjonować normalnie" - mówił Komorowski.

Ocenił jednocześnie, że - jeśli chodzi o zdolność do walki z powodzią - państwo sprawdziło się o wiele lepiej niż w 1997 roku, a nigdy jeszcze państwo nie przeznaczyło tak wielkich pieniędzy jak dzisiaj na zwalczanie skutków powodzi i na pomaganie jej ofiarom.

"(Państwo) sprawdziło się dzięki konkretnym ludziom. Jestem pewien, że wszyscy zadbamy o to, aby strażacy, ochotnicy, policjanci, żołnierze, samorządowcy, którzy brali udział w akcji powodziowej, odczuli wdzięczność nas wszystkich. Ja również chciałbym serdecznie podziękować za wysiłek, za zdolność dźwigania odpowiedzialności za bezpieczeństwo wsi, gminy, powiatu i całego państwa" - podkreślił Komorowski.

Dziękował za akcję związaną z obroną gminy Gorzyce, Tarnobrzega, Jasła i innych miejscowości.

W uroczystym apelu na rzeszowskim Rynku wzięło udział 19 zasłużonych, którzy osobiście odebrali medale. Pozostali nie dojechali na uroczystość.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz przypomniał, że podczas tegorocznej powodzi w działaniach na terenie kraju uczestniczyło łącznie 60 tys. strażaków ochotników. On także podziękował im za ofiarność i niesienie pomocy poszkodowanym.

Komorowski podczas wizyty na Podkarpaciu - w miejscowości Łąka koło Rzeszowa - złożył kwiaty na grobie b. wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza. "To była bardzo ważna postać dla ruchu solidarnościowego na wsi i bardzo ważna postać dla mojego środowiska Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego" - podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP kandydat PO na prezydenta.

Jak zaznaczył, odwiedzając grób Ślisza chciał w ten sposób także podkreślić znaczenie problemów polskiej wsi, "rozumianych jako dążenie do jej nowoczesności, z uwzględnieniem całego wielkiego systemu wartości, skojarzeń, które tradycyjna wieś polska sobą przedstawia".

Komorowski powiedział, że przy grobie Ślisza spotkał się z kolegami z SKL. Następnie udał się odwiedzić rodzinę b. wicemarszałka Senatu.

Ślisz zmarł w 2001 roku. Był senatorem z województwa rzeszowskiego, wicemarszałkiem Senatu RP I Kadencji i II Kadencji. Wcześniej (w latach 1980-1) był współorganizatorem NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", a w 1981 r. organizatorem strajków chłopskich. W pierwszej kadencji miał mandat senatora z listy Komitetu Obywatelskiego, w drugiej kadencji z listy Porozumienia Ludowego.

Po południu w Stalowej Woli Komorowski m.in. spotka się jeszcze z przedstawicielami kierownictwa, związków zawodowych i załogi Huty Stalowa Wola. PAP)

api/ eaw/ laz/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)