Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski odznaczył szefa MSZ Niemiec

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek Krzyżem Komandorskim z
Gwiazdą Orderu Zasługi RP szefa MSZ Niemiec Guido Westerwellego. Westerwelle został uhonorowany za
wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy i dobrosąsiedzkich stosunków.

bEsfErnp

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył we wtorek Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP szefa MSZ Niemiec Guido Westerwellego. Westerwelle został uhonorowany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy i dobrosąsiedzkich stosunków.

Polski prezydent powiedział podczas uroczystości w Belwederze, że od 25 lat trwa proces zbliżania polsko-niemieckiego. Podziękował Westerwellemu za osobiste zaangażowanie w ważny dla Europy, Niemiec i Polski projekt Partnerstwa Wschodniego. "Nie każde działanie przynosi słodkie owoce zwycięstwa" - podkreślił Komorowski.

Cytował też marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił, że ten, który nie poznał klęski, nie jest godzien zwycięstwa. Jak dodał, w jego przekonaniu, zwycięstwo będzie tym większe, im większa będzie współpraca Polski i Niemiec.

bEsfErnr

Westerwelle dziękując za odznaczenie, podkreślał szczególne relacje między Polską a Niemcami. "Relacje polsko-niemieckie zawsze stały w centrum mojej uwagi jako szefa MSZ" - mówił polityk. "Bez umiłowania wolności, dążenia do wolności Polaków, historia nie przebiegłaby tak pomyślnie. Polska stała się jednym z najmocniejszych filarów w polityce światowej i europejskiej" - mówił szef niemieckiej dyplomacji. "Niech żyje polsko-niemiecka przyjaźń" - zakończył swe wystąpienie Westerwelle.

We wtorkowej uroczystości uczestniczyło kierownictwo MSZ, w tym minister Radosław Sikorski, a także ambasadorowie Niemiec i Francji w Polsce.

Westerwelle po wyborach w 2009 roku, po których powstała koalicja CDU/CSU i FDP został zastępcą kanclerza w rządzie Angeli Merkel oraz ministrem spraw zagranicznych. W maju 2011 przestał być szefem FDP; stracił też stanowisko wicekanclerza. FPD nie zdołało przekroczyć we wrześniowych wyborach pięcioprocentowego progu. W związku z tym Westerwelle będzie pełnił funkcję szefa dyplomacji do czasu wyłonienia nowego rządu.

Westerwelle jako szef MSZ pierwszą zagraniczną wizytę złożył w Polsce. Niemiecki polityk wyjaśniał, że odwiedził Warszawę jako pierwszą nie przez przypadek. Mówił, że to "sygnał znaczenia stosunków między naszymi krajami, tego jak serdecznie kształtują się". Aktywnie wspierał Polskę m.in. w rozwoju programu Partnerstwa Wschodniego, a także w polityce wobec Białorusi. (PAP)

bEsfErnx

tgo/ mkr/ eaw/ as/

bEsfErnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)