Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: Polska może być dla Indonezji bramą do rynków UE

0
Podziel się

Polska może być dla Indonezji bramą do gospodarczej obecności w całej UE -
powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim, który
wydał na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.

bErHRSsB

Polska może być dla Indonezji bramą do gospodarczej obecności w całej UE - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim, który wydał na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.

Bronisław Komorowski nawiązał do podobieństwa flag Polski i Indonezji oraz przypomniał, że poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. (W 2004 r. z rewizytą w Dżakarcie był prezydent Aleksander Kwaśniewski).

"Chcę wyrazić swoją radość, że znowu po dziesięciu latach Pałac Prezydencki w Warszawie zdobi dwa razy więcej flag o tych samych barwach bieli i czerwieni" - powiedział Komorowski. Wyraził przekonanie, że obecnie nadszedł czas, by uczynić kolejny krok i otworzyć nowy, bardziej dynamiczny etap w relacjach między Polską i Indonezją.

bErHRSsD

Komorowski podkreślił, że przez dziesięć lat od poprzedniej wizyty prezydenta Indonezji w Warszawie wiele się w obu krajach zmieniło. "Polska jest obecnie liczącym się członkiem UE, państwem aktywnym w rejonie Europy Środkowej. Coraz częściej też szukamy partnerów politycznych i gospodarczych wśród państw azjatyckich, a Indonezję uważamy za najważniejsze z nich w regionie Azji Południowo-Wschodniej" - powiedział.

Polski prezydent zaznaczył, że również dzisiejsza Indonezja to kraj, którego osiągniecia w dziedzinie demokratyzacji i rozwoju gospodarczego robią wielkie, pozytywne wrażenie.

Komorowski przypomniał, że Indonezja to piąty partner gospodarczy Polski wśród państw Azji Południowo-Wschodniej. "Nie ukrywam, że chciałbym widzieć pana kraj, panie prezydencie, na miejscu pierwszym, bo Indonezja z 250-milionowym rynkiem jest miejscem godnym uwagi polskich eksporterów" - powiedział polski prezydent.

Jak zaznaczył, Polska jako kraj ze stabilną gospodarką i dobrymi prognozami rozwoju, może być także atrakcyjną lokalizacją dla indonezyjskich inwestycji, "bramą do obecności w całej Unii Europejskiej". "Cieszy więc nawiązanie współpracy między indonezyjską prowincją Kalimantan Południowy a województwem śląskim, bo to obiecujący, nowy kierunek polsko-indonezyjskiego współdziałania" - powiedział Komorowski.

bErHRSsJ

Także prezydent Susilo Bambang Yudhoyono podkreślił, że Polskę i Indonezję łączy wiele podobieństw, m.in. doświadczenie transformacji politycznej i gospodarczej. Zaznaczył też, że w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego zarówno Polska, jak i Indonezja cieszą się dodatnim wskaźnikiem wzrostu gospodarczego.

"Wyrażam nadzieję, że Polska i Indonezja będą umacniać współpracę, która okaże się korzystna dla społeczeństw obu naszych krajów" - powiedział. Wyraził też zadowolenie z zawartych podczas jego wizyty w Warszawie dwustronnych porozumień dotyczących współpracy w sektorze energetycznym, spożywczym i ochrony środowiska, a także w zakresie edukacji, turystki i przemysłu obronnego.

Zwrócił uwagę, że w 2012 r,. wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła ponad 700 mln dolarów. "Jestem przekonany, że potencjał współpracy gospodarczej jest ogromny i należy jak najlepiej go wykorzystać, również w zakresie inwestycji" - podkreślił Susilo Bambang Yudhoyono.

Wyraził przekonanie, że wiele korzyści Polska i Indonezja mogą czerpać w związku ze swoim strategicznym położeniem. "Zarówno Polska, jak i Indonezja stanowią drogi dostępu do poszczególnych regionów. Na przykład poprzez Indonezję produkty polskie mogą uzyskać dostęp do pozostałych krajów Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN, którego liczba mieszkańców przekracza już 600 mln, a wkrótce stanie się jedną wspólnotą gospodarczą" - powiedział prezydent Indonezji.

bErHRSsK

Po zakończeniu wizyty w Polsce prezydent Indonezji udaje się na szczyt grupy G20 do Petersburga. (PAP)

mzk/ mok/ bk/

bErHRSte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)