Notowania

wiadomości
06.11.2012 13:31

Komorowski powołał kapitułę Nagrody Obywatelskiej Prezydenta

Aktywność obywatelska jest niezbędna dla nowoczesnego rozwoju naszego kraju - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. We wtorek Komorowski powołał kapitułę Nagrody Obywatelskiej Prezydenta, która po raz pierwszy przyznana zostanie w maju przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Aktywność obywatelska jest niezbędna dla nowoczesnego rozwoju naszego kraju - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. We wtorek Komorowski powołał kapitułę Nagrody Obywatelskiej Prezydenta, która po raz pierwszy przyznana zostanie w maju przyszłego roku. *

W Pałacu Prezydenckim odbywa się we wtorek spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej poświęcone kwestii konsultacji społecznych. W swoim wystąpieniu Komorowski przekonywał, że trzeba myśleć o tym, co można zrobić, aby postawy obywatelskie w naszym kraju umacniały się. Jak mówił, "obywatelskość jest czymś absolutnie niezbędnym dla nowoczesnego rozwoju naszego kraju".

"Uważam, że to jest wielkie wyzwanie" - ocenił. Komorowski przyznał, że to, co udało nam się zrobić w kwestii budowania państwa obywatelskiego przez ostatnie ponad dwadzieścia lat, jest wielkim dokonaniem, ale "niewątpliwie czujemy, że trzeba wysiłki kontynuować i uczyć się metody, jak budować w sobie samym postawę zaangażowanego obywatela".

"Chciałbym, aby prezydencka Nagroda Obywatelska była adresowana do tych ludzi i instytucji, którzy w wymiarze praktycznym potrafią w sposób ponadstandardowy wskazywać na rozwiązania, działania, które budują postawy obywatelskie" - powiedział prezydent.

Jak dodał, liczy, że upowszechnianie dobrych wzorców spowoduje, że obywatelska Polska będzie coraz silniejsza i piękniejsza.

Opowiedział się za szerokim uczestnictwem obywateli w sprawowaniu władzy na szczeblu lokalnym. Jak ocenił, jest wąska ścieżka między tym, czego byśmy chcieli, a tym, co jest możliwe w tym obszarze z punktu widzenia na przykład kosztów, czy sprawności działania samorządów.

"Mamy świadomość, że aby zbudować postawy obywatelskie w Polsce na większą skalę, konieczne jest stworzenie realnych możliwości partycypacji" - powiedział Komorowski. Wyraził nadzieję na wypracowanie konsensusu w tej sprawie i że zaowocuje to rozwiązaniem ustawowym.

Przed wystąpieniem prezydent wręczył nominacje do kapituły Nagrody Obywatelskiej Prezydenta. Na jej czele stanął prof. Jerzy Regulski, a w skład weszli m.in.: Henryk Wujec, dyrektor biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Ewa Barlik, prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak, członek Rady Programowej Kongresu Kobiet prof. Małgorzata Fuszara.

W kapitule zasiedli także: prezes Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny, dyrektor programowy polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności Renata Koźlicka-Glińska, Marta Miller z Polskiego Radia, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Mariusz Poznański, marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Nagroda Obywatelska Prezydenta RP uhonorować ma wybitne, nowatorskie i efektywne działania obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Będzie przyznawana w trzech kategoriach: wspólnota obywatelska - dla gmin i powiatów, które w najwyższym stopniu umożliwią swym mieszkańcom uczestnictwo w realizacji zadań publicznych; partnerstwo samorządów - dla tych samorządów, które będą ze sobą najefektywniej współpracować; obywatelska inicjatywa lokalna - dla organizacji obywatelskich lub poszczególnych osób, które w sposób szczególny zasłużą się w pracy na rzecz dobra wspólnego.

Nagroda będzie wręczana w maju przy okazji obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. (PAP)

hgt/ mzk/ mok/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz