Notowania

wiadomości
02.12.2013 20:28

Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie w poniedziałek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie w poniedziałek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem - poinformował PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski. *

"Prezydent Komorowski apelował o poszukiwanie rozwiązań obecnego kryzysu bez użycia siły" - powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali także o perspektywie podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina "w kontekście zbliżające się wyjazdu delegacji ukraińskiej do Brukseli".

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy uzgodnili w poniedziałek w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Termin ma być jeszcze ustalony. KE zaznaczyła, że jest gotowa do dyskutowania o aspektach wdrażania umowy, ale nie do ponownego otwierania negocjacji.

Sokołowski zapowiedział także, że jeszcze w poniedziałek wieczorem prezydent Komorowski będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

W poniedziałek na temat wydarzeń na Ukrainie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmówieniem przez władze podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy - a według niektórych mediów - nawet 500 tysięcy osób. Noc na Majdanie Niepodległości, gdzie mieści się centrum protestów, minęła spokojnie. W poniedziałek rano demonstranci żądający zmiany władz Ukrainy zablokowali wszystkie wejścia do siedziby rządu w Kijowie.

Ukraińska opozycja odmawia udziału w rozmowach z obecnymi władzami i domaga się głosowania w parlamencie nad dymisją rządu premiera Mykoły Azarowa oraz uwolnieniem byłej premier Julii Tymoszenko.(PAP)

ajg/ mok/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz