Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: wierzę, że UE wyjdzie z kryzysu otwarta na sąsiadów

0
Podziel się:

Wierzę, że UE wyjdzie z obecnego kryzysu wzmocniona i bardziej otwarta na
sąsiadów - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, odbierając tytuł doktora
honoris causa Mołdawskiej Akademii Nauk.

Wierzę, że UE wyjdzie z obecnego kryzysu wzmocniona i bardziej otwarta na sąsiadów - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, odbierając tytuł doktora honoris causa Mołdawskiej Akademii Nauk.

Prezydent wielokrotnie podkreślał podczas poniedziałkowej oficjalnej wizyty w Kiszyniowie, że Polska popiera dążenia Mołdawii do zbliżenia z Zachodem i w przyszłości jej członkostwo w UE.

"Często słyszymy, że Zachód, szczególnie Europa, są w kryzysie" - mówił Komorowski na uroczystej sesji akademii z udziałem mołdawskich naukowców. Mimo to - jak zauważył polski prezydent - "UE z ponad 500 mln obywateli państw członkowskich pozostaje i będzie nadal największą gospodarką świata". Unia wciąż pozostaje "wspólnotą stabilności, pokoju i zrównoważonego rozwoju" - podkreślił.

"Głęboko wierzę, że UE wyjdzie i z obecnego kryzysu wzmocniona, bardziej solidarna, ale także bardziej otwarta na innych, także na sąsiadów Unii Europejskiej na Wschodzie" - oświadczył. "Okręt Mołdawii będzie cumował niedługo w bezpiecznej przystani Europy" - dodał Komorowski i wezwał władze tego kraju, by szły drogą reform "przeprowadzonych uczciwie i do końca".

Komorowski wyjaśnił, że przyjmuje doktorat honoris causa Mołdawskiej Akademii Nauk jako wyraz uznania dla narodu polskiego. Przypomniał powstanie Solidarności i przemiany 1989 roku w Polsce. "Polakom udało się znaleźć drogę do rewolucji bez przelewu krwi, do ewolucyjnych zmian, które otworzyły szansę na wolność dla Polski i dla innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej" - mówił.

Wcześniej Komorowski i premier Mołdawii Vlad Filat złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej.

Podczas oficjalnej wizyty prezydenta RP w Mołdawii odbyło się Seminarium Samorządności Lokalnej, w którym udział wzięli samorządowcy i eksperci z Polski, prezentując polskie doświadczenia transformacji w sferze samorządu.

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti przypomniał na konferencji prasowej, że przy wsparciu finansowym i technicznym Polski Kiszyniów otwiera centrum informacji dla lokalnej administracji publicznej. Polska także wspiera na terenie Mołdawii projekty w ramach Programu Pomocy Rozwojowej MSZ, które - jak mówił Timofti - pomagają we wprowadzaniu dalszych reform wewnętrznych.

Prezydenci Komorowski i Timofti otworzyli ponadto polsko-mołdawskie forum biznesu, w którym wzięli udział przedstawiciele kilkunastu polskich firm. Polska jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Mołdawii, wartość polskich inwestycji wynosi 14 mln dolarów i są one "bardzo dobrze widziane w naszym kraju" - powiedział Timofti, otwierając spotkanie.

Jak zapewnił, Mołdawia jest zdecydowana, by zapewnić wszelką ochronę inwestycji, jakiej mogą oczekiwać partnerzy z Polski.

Również Komorowski, po późniejszym spotkaniu z premierem Filatem, zapewnił, że Polsce zależy na bliskiej współpracy z Mołdawią. "Wspólna przestrzeń gospodarcza, wspólny rynek, zwiększa szanse na dobry biznes - i dla Mołdawian, i dla Polaków, i dla całej Europy" - podkreślił.

Mołdawia, która ogłosiła niepodległość w 1991 roku, chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad 2013 roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu z UE.

Z Kiszyniowa Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)