Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: władze państwowe zgodne w ocenie spraw obronnych

0
Podziel się:

Władze państwowe są zgodne w ocenie spraw najważniejszych z punktu widzenia
bezpieczeństwa i obronności - ocenił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił też wolę
polityczną, by wydatki na wojsko utrzymać na poziomie 1,95 proc. PKB.

Władze państwowe są zgodne w ocenie spraw najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności - ocenił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił też wolę polityczną, by wydatki na wojsko utrzymać na poziomie 1,95 proc. PKB.

Komorowski, m.in. z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefem MON Tomaszem Siemoniakiem, uczestniczył we wtorek w dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych.

"Z ogromną satysfakcją odnotowuję i sądzę, że także żołnierze odnotowali pełną zgodność poglądów na sprawy najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności kraju w całości systemu władzy państwowej w Polsce" - powiedział prezydent na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania. Wyraził też przekonanie, że wojsku potrzeba stabilności i jednoznacznych oczekiwań ze strony państwa.

Prezydent powiedział, że istotą wtorkowej odprawy było też "potwierdzenie woli politycznej" utrzymania wskaźnika wydatków na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB. Podkreślił, że jak największa część tych pieniędzy powinna być przeznaczona na modernizację techniczną. "To jest wielkie wyzwanie także dla planistów wojskowych, aby ten wielki wysiłek finansowy państwa polskiego, porównywalny z wysiłkiem wielu bogatszych krajów niż Polska, był jak najlepiej wykorzystany" - ocenił.

Komorowski mówił też o planach modernizacji armii i kontynuowaniu dwóch reform: systemu dowodzenia i szkolnictwa wojskowego, które - jak podkreślił - miały być przeprowadzone po 2001 r. Prezydent przypomniał, że dopominał się o te działania. "W końcu się doczekałem tego, że minister obrony, szef Sztabu Generalnego, pan premier wspierają koncepcję głębokiej reformy systemu dowódczego w Polsce oraz reformy systemu szkolnictwa" - powiedział prezydent.

Pytany, do kiedy mają być gotowe plany reformy dowództw i szkolnictwa, prezydent powiedział: "Tu nie chodzi, żeby dawać czas, tylko żeby budować wspólnotę myślenia i wspólnotę działania". "Z największą satysfakcją odnotowuję to, że plany są już w tej chwili dopracowywane" - dodał.

Komorowski zaofiarował swoją pomoc na rzecz przekonania sił politycznych do poparcia tych pomysłów. "Tak jak to było w 2001 r., kiedy to do ryzykownego programu modernizacji, reformy sił zbrojnych przekonałem jako minister obrony narodowej wszystkie praktycznie istniejące siły w polskim parlamencie" - przypomniał Komorowski. "Tego rodzaju wsparcie oferuję również panu ministrowi Siemoniakowi. Jestem pewien, że właśnie w tym wypadku jedność poglądów najważniejszych organów władzy państwowej będzie czynnikiem decydującym, co do tego, że reforma nie pozostanie na papierze, a zostanie po prostu wykonana" - ocenił.

Siemoniak, pytany o zmiany w lotnictwie wojskowym w przeddzień drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej, powiedział, że zgodnie z harmonogramem jest realizowany program wdrożenia wniosków wynikających z raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której przewodził ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Dodał, że informację na ten temat przedstawił na odprawie prezydentowi i premierowi. Powiedział, że zalecenia przewidziane na 2011 r. zostały wypełnione, wykonano już także cześć z 25 zadań zaplanowanych na rok bieżący. Przypomniał, że zalecenia dotyczą nie tylko przewozów VIP czy jednej jednostki, ale "całych Sił Powietrznych", a także współpracy między kancelariami uprawnionymi do dysponowania tymi lotami.

Szef MON odniósł się też do wchodzącej za kilka dni w życie ustawy o weteranach. "Szykujemy dużą akcję informacyjną, będą działały infolinie dla weteranów, z szefem Sztabu Generalnego zobowiązaliśmy dowódców do aktywności" - powiedział. Dodał, że 11 z 12 rozporządzeń do ustawy jest podpisanych, na podpis czeka ostatnie, wymagające kontrasygnaty ministra zdrowia.

We wtorkowej konferencji prócz prezydenta, premiera i szefa MON uczestniczył też szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja oraz parlamentarzyści z sejmowej i senackiej komisji obrony.

Odprawa, która toczy się za zamkniętymi drzwiami, służy podsumowaniu ostatniego roku w wojsku i wytyczeniu kolejnych zadań. Przed spotkaniem wręczono wyróżnienia dziewięciu przodującym oddziałom i instytucjom wojskowym oraz dwóm zespołom bojowym z Wojsk Specjalnych. (PAP)

ral/ brw/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)