Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski z Janukowyczem o umowie stowarzyszeniowej Ukraina-UE

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski z zadowoleniem przyjął parafowanie umowy
Ukraina-UE; w rozmowie telefonicznej z prezydentem Wiktorem Janukowyczem wyraził nadzieję, że
Ukraina spełni warunki polityczne, które pozwolą na podpisanie umowy i jej ratyfikację - powiedział
PAP Jaromir Sokołowski.

Prezydent Bronisław Komorowski z zadowoleniem przyjął parafowanie umowy Ukraina-UE; w rozmowie telefonicznej z prezydentem Wiktorem Janukowyczem wyraził nadzieję, że Ukraina spełni warunki polityczne, które pozwolą na podpisanie umowy i jej ratyfikację - powiedział PAP Jaromir Sokołowski.

"Walnym sprawdzianem dla Ukrainy będzie demokratyczny przebieg kampanii wyborczej i zgodne z europejskimi standardami wybory parlamentarne w październiku 2012" - podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister.

"Prezydent RP wyraził nadzieję, że władze Ukrainy będą zainteresowane zaproszeniem jak największej liczby międzynarodowych obserwatorów (na wybory)" - dodał Sokołowska.

Komorowski - jak powiedział prezydencki minister - przyjął też zaproszenie Janukowycza do udziału w XVIII spotkaniu prezydentów Europy Środkowej na Krymie w dniach 11-12 maja.

Jak podkreślił Sokołowski, w rozmowie z Janukowyczem polski prezydent wyraził satysfakcję z parafowania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska.

Minister przypomniał, że Komorowski był osobiście zaangażowany we wspieranie procesu przybliżania Ukrainy do Unii Europejskiej podczas swoich spotkań z szefami państw i rządów - w tym w sposób szczególny - w rozmowach z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Parafowanie umowy zakończyło trwające od 2007 roku negocjacje Ukraina-UE. Data podpisania oraz ratyfikacji dokumentu jest nieznana. UE ją odkłada ze względu na pogorszenie sytuacji z przestrzeganiem prawa na Ukrainie, w tym politycznie umotywowane - w ocenie Brukseli - skazanie w ubiegłym roku byłej premier i liderki opozycji Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia.

Sprawa Tymoszenko, jak mówią dyplomaci w Brukseli, "to tylko wierzchołek góry lodowej", a obawy UE co do stanu demokracji i przestrzegania zasad państwa prawa na Ukrainie wychodzą poza ten przypadek.

Na szczycie UE-Ukraina w Kijowie 19 grudnia 2011 roku przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej "będzie uzależnione od okoliczności politycznych". Wysokie źródła UE przedstawiły w czwartek polityczne warunki, jakie UE stawia Ukrainie przed podpisaniem umowy: przestrzeganie europejskich wartości i zasad państwa prawa, niezależne sądownictwo i niemotywowane politycznie wyroki, wreszcie przeprowadzenie wolnych wyborów.

Umowa o Stowarzyszeniu (Association Agreement) między UE a Ukrainą jest pierwszym z nowej generacji układów o stowarzyszeniu negocjowanych przez UE z partnerami. Oferuje ona obu stronom bezprecedensowy poziom integracji i zobowiązuje Kijów do wdrożenia znacznej części tzw. acquis communautaire. Integralną częścią umowy o stowarzyszeniu jest ustanowienie pełnej i pogłębionej strefy wolnego handlu między Ukrainą a UE (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement), co przewiduje nie tylko liberalizację taryf, ale też zakłada stopniowe otwieranie rynków na przepływ towarów, kapitału i przedsiębiorczości. Umowa obejmuje też współpracę w dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. (PAP)

hgt/ ann/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)