Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski zachęca do polsko-chińskiej współpracy międzyuczelnianej

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał we wtorek w Pekinie do zacieśniania
współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami. Na inauguracji forum akademickiego prezydent
gorąco zapraszał młodych Chińczyków do studiowania w Polsce.

bDIIlLFN

Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał we wtorek w Pekinie do zacieśniania współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami. Na inauguracji forum akademickiego prezydent gorąco zapraszał młodych Chińczyków do studiowania w Polsce.

"Chcę, aby współpraca polsko-chińska znalazła swój nowy wyraz w ramach współpracy ośrodków akademickich, szkół wyższych i środowisk naukowych" - podkreślił prezydent, który przebywa z kilkudniową wizytą w ChRL. Zwrócił uwagę, że oprócz kontaktów gospodarczych, istotnymi dziedzinami życia są nauka i kultura.

Polsko-Chińskie Forum Rektorów Szkół Wyższych odbywa się po raz pierwszy; rektorzy z Polski i Chin obradowali w Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, gdzie język polski jest nauczany już od 1954 roku. Tu kształcą się m.in. chińscy dyplomaci i elity urzędnicze. "Zarówno wschód, jak i zachód na przestrzeni tysiącleci wypracowały ogromny, atrakcyjny wzajemnie dorobek naukowy i technologiczny. Zamiast przeciwstawiać sobie różne modele rozwoju, lepiej jest traktować różne cywilizacje jako byty pozostające w ciągłym kontakcie i stale uczące się nawzajem" - zauważył polski prezydent.

bDIIlLFP

Komorowski wspomniał m.in. o "ogromnych inwestycjach dokonanych w polskim szkolnictwie" i zachwalał polskie uczelnie, dysponujące - jak podkreślił - nowoczesnymi kampusami, własnym zapleczem dydaktycznym, laboratoryjnym i sportowym. Jak zaznaczył, uczelnie w Polsce są "integralną częścią systemu edukacyjnego całej Europy".

"Wszystkie wiodące szkoły wyższe mają też programy w języku angielskim, a ich dyplomy honorowane są w całej UE. Dzięki systemowi punktów kredytowych studenci polskich uczelni mogą dowolnie kontynuować naukę w innych państwach Europy. Odbycie części studiów w innym państwie europejskim ułatwia także ceniony program +Erasmus+" - przekonywał Komorowski. "Polska jest szeroko otwartą bramą, którą można wkroczyć do całego obszaru Europy. Zapraszamy serdecznie!" - zachwalał prezydent, nakłaniając młodych Chińczyków do przyjazdu.

Chiński wiceminister oświaty Hao Ping podkreślił, że udział polskiego prezydenta w forum akademickim jest wielkim wydarzeniem. Zauważył, że Polska w dziedzinie nauk ścisłych i humanistycznych wniosła ogromny wkład w rozwój szkolnictwa i nauki. Nawiązał przy tym do dokonań Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie.

Prezydent odsłonił także tablicę nowo utworzonego Centrum Studiów Polskich, które ma przyczynić się do podnoszenia poziomu badań w Chinach nad polską kulturą. W obecności Komorowskiego oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej podpisano również porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Minzu a Politechniką Łódzką w sprawie współpracy w zakresie kształcenia studentów biotechnologii.

bDIIlLFV

W forum akademickim biorą udział przedstawiciele ponad 20 publicznych i prywatnych uczelni z Polski: m.in. uniwersytetów - Jagiellońskiego, Warszawskiego i Łódzkiego, Warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, politechnik z Gdańska, Opola czy Warszawy.

Dyskusja panelowa będzie dotyczyła głównie globalizacji uczelni i wymiany studentów. Polscy rektorzy liczą na zwiększenie liczby chińskich studentów podejmujących naukę w Polsce; dziś studiuje ich u nas ponad 420, najchętniej wybierają studia medyczne, muzyczne i techniczne.

W czasie, gdy prezydent otwierał forum akademickie, jego małżonka Anna Komorowska oficjalnie uruchomiła portal informacyjny www.kula.gov.pl, promujący wiedzę o Polsce. Portal zaadresowany jest do młodych odbiorców z odległych części świata; umożliwia dzieciom przyswajanie wiedzy o geografii, historii, kulturze Polski i sposobie życia Polaków.

Małżonka prezydenta otworzyła portal w, zaprzyjaźnionej z polską ambasadą w Pekinie, Szkole Podstawowej Uniwersytetu Pedagogicznego. Placówka powstała na początku XX wieku i jest obecnie jedną z najbardziej elitarnych szkół w chińskiej stolicy.

bDIIlLFW

Wspólnie para prezydencka zwiedzi po południu Zakazane Miasto, kompleks pałacowy zbudowany w latach 1406-1420 na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming, a potem Świątynię Lamajską w Pekinie. Następnie prezydent ma rozmawiać z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Wieczorem szef chińskiego państwa wydaje obiad na cześć polskiej pary prezydenckiej.

Z Pekinu Karolina Cygonek (PAP)

cyk/ ksaj/ mag/

bDIIlLGq
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)