Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski: Zagrożenie bronią masowego rażenia dotyczy wszystkich

0
Podziel się:

Żadne państwo nie jest wolne od zagrożeń związanych z bronią masowego rażenia, dlatego należy wzmóc wysiłki, by przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu - napisał prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski: Zagrożenie bronią masowego rażenia dotyczy wszystkich
(Reporter)

Żadne państwo nie jest wolne od zagrożeń związanych z bronią masowego rażenia, dlatego należy wzmóc wysiłki, by przeciwdziałać jej rozprzestrzenianiu - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników konferencji z okazji 10. rocznicy Inicjatywy Krakowskiej.

Również prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wystosował list do dyplomatów z 75 państw, którzy w ramach Inicjatywy Krakowskiej (angielska nazwa to Proliferation Security Initiative - PSI) debatują od wtorku w Warszawie na temat zwalczania rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Prezydent Komorowski wyraził w swym liście zadowolenie, że spotkanie państw popierających Inicjatywę Krakowską odbywa się w Polsce już po raz trzeci. Jak podkreślił, organizacja tego ważnego forum dialogu jest wyrazem zaangażowania Polski na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

_ - Z okazji 10-tej rocznicy PSI pragnę wrazić zadowolenie z powodu ugruntowania tej inicjatywy, która stała się już trwałym elementem międzynarodowej współpracy na rzecz kontroli zbrojeń _ - napisał prezydent.

Komorowski życzył uczestnikom spotkania, aby przyczyniło się ono do dalszego wzmocnienia współpracy w zakresie kontroli zbrojeń, _ tak aby służyła ona nam wszystkim w budowaniu zdolności do przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia przez kolejne dziesięciolecia, czyniąc przez to świat bezpieczniejszym dla obecnych i przyszłych pokoleń _.

Prezydent podkreślił, że _ wzrost narodowych zdolności w zakresie zapobiegania nielegalnym transferom broni masowej zagłady, środków jej przenoszenia oraz proliferacji technologii i materiałów służących do jej produkcji jest dla Polski szczególnie ważny _.

Jak zaznaczył, nasz kraj aktywnie współpracuje z partnerami regionalnymi, wymieniając się z nimi doświadczeniami w tym zakresie. - _ Polska jest też członkiem wszystkich reżimów kontroli eksportu materiałów potencjalnie służących do konstrukcji broni masowego rażenia lub technologii jej przenoszenia _ - dodał Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że dziś żadne państwo nie jest wolne od niebezpieczeństw związanych z użyciem broni masowego rażenia, które - gdyby do takiego zdarzenia doszło - byłoby tragedią dla całej ludzkości. Dlatego - podkreślił prezydent - _ wszyscy członkowie wspólnoty międzynarodowej powinni wzmóc wysiłki i skoordynować swe działania, by skutecznie realizować cele PSI _.

Z kolei - jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP - prezydent Obama podkreślił w swym liście, że PSI jest kluczową częścią globalnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Prezydent USA zaznaczył, że wspólnota międzynarodowa - pozostając czujną wobec zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem najbardziej niebezpiecznego rodzaju broni - musi podjąć konkretne, namacalne działania, aby wzmocnić PSI i utrzymać tę inicjatywę jako element międzynarodowego reżimu na rzecz nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Inicjatywa Krakowska została ogłoszona 31 maja 2003 roku na Wawelu. Jej celem jest uniemożliwianie przemytu broni masowego rażenia oraz komponentów do jej wytwarzania. Zapobieganie przemytowi broni masowego rażenia obejmuje wykrywanie i śledzenie organizacji, instytucji oraz państw podejmujących próby nielegalnego wejścia w jej posiadanie oraz przeprowadzanie specjalnych operacji dla zatrzymania jej transportów.

W skład PSI weszło początkowo 11 państw (Australia, Francja, Hiszpania, Japonia, Holandia, Niemcy, Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, USA i Polska). 4 września 2003 roku w Paryżu kraje te przyjęły dokument: _ Oświadczenie w sprawie Zasad Przechwytywania _. Wskazuje on na warunki, w jakich mogą zostać przeprowadzone akcje na morzu, lądzie lub w powietrzu. Z czasem grupa rozszerzyła się do ponad 102 państw.

Czytaj więcej w Money.pl
Bronisław Komorowski: Jest źle, trzeba działać Pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed Polską - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Jakie ma pomysły?
Komorowski: Przed rządem wielkie zadanie Przed rządem stoi wielkie, historyczne zadanie wydania 300 mld złotych w ramach nowego budżetu UE na lata 2014-2020.
Prezydent Czech z wizytą w Polsce Po oficjalnym powitaniu prezydenci Polski i Czech rozpoczną rozmowy. Po południu czeski prezydent złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
bezpieczeństwo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)