Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kompania Węglowa uruchomiła Fundusz Wsparcia Profilaktyki Medycznej

0
Podziel się

Kompania Węglowa uruchomiła Fundusz Wsparcia Profilaktyki Medycznej, z
którego będą finansowane badania i rehabilitacja górników i ich rodzin. W pierwszej kolejności z
funduszu będą korzystać pracownicy, którzy ulegli wypadkom lub zapadli na choroby zawodowe.

bEqoROOJ

Kompania Węglowa uruchomiła Fundusz Wsparcia Profilaktyki Medycznej, z którego będą finansowane badania i rehabilitacja górników i ich rodzin. W pierwszej kolejności z funduszu będą korzystać pracownicy, którzy ulegli wypadkom lub zapadli na choroby zawodowe.

"Pieniądze zgromadzone w Funduszu pozwolą na zapobieganie bądź zmniejszanie następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób zawodowych. Finansowanie profilaktyki medycznej pozwoli na likwidację nie tylko skutków, ale również przyczyn uciążliwej pracy w górnictwie" - wskazał wiceprezes Kompanii Węglowej Marek Uszko, koordynujący obecnie prace zarządu tej największej górniczej firmy.

Pieniądze, którymi dysponuje Fundusz, będą pochodzić z tzw. funduszy prewencyjnych zakładów ubezpieczeniowych, darowizn oraz zapisów osób fizycznych i prawnych - w tym Kompanii Węglowej. Dotąd na konto Funduszu wpłynęło ok. 1,2 mln zł. Partnerem Kompanii w tym przedsięwzięciu jest grupa ubezpieczeniowa GSU. Trwają rozmowy z kolejnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, które chcą przystąpić do programu.

bEqoROOL

Wsparcie obejmie nie tylko załogi kopalń, ale również pracowników innych firm grupy kapitałowej Kompanii Węglowej. Pierwszeństwo będą mieli pracownicy, którzy ulegli wypadkom w pracy i w drodze do pracy lub zachorowali na chorobę zawodową - najczęstszą z nich w tej branży jest pylica płuc. W następnej kolejności będą rozpatrywane wnioski od pozostałych ubezpieczonych, w tym członków rodzin pracowników.

Fundusz ma ułatwiać dostęp do opieki medycznej i specjalistycznych badań lekarskich bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania w kolejkach. Na liście dostępnych badań znalazły się m.in. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG i inne badania. Świadczenia z Funduszu będą przyznawane na wniosek pracownika, na podstawie stosownej dokumentacji.

Od zaakceptowania wniosku do przeprowadzenia badania nie powinno minąć więcej niż trzy dni, a samo badanie ma być przeprowadzone możliwie blisko miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Badania oraz procedury rehabilitacyjne, których koszt nie przekracza 700 zł, będą wykonywane "od ręki". Pozostałe świadczenia wymagają decyzji pięcioosobowej Rady Funduszu, która także ma działać możliwie szybko.

Dla osób zainteresowanych wsparciem z Funduszu uruchomiono infolinię pod numerami telefonów 801 401 999 lub 32 401 99 99.

bEqoROOR

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku w kopalniach Kompanii Węglowej było o 79 wypadków mniej niż w tym samym czasie rok temu, co oznacza spadek o 12 proc. (z 655 do 576 wypadków). Mniejsza była także liczna chorób zawodowych, co - według rzecznika Kompanii Zbigniewa Madeja - świadczy, że profilaktyka stosowana przez firmę zaczyna przynosić zamierzone efekty.

W pierwszym półroczu 2013 r. nakłady na inwestycje związane z BHP wyniosły w Kompanii 451 mln zł, co w przeliczeniu na jednego pracownika daje kwotę 7,9 tys. zł, a na każdą wydobytą tonę węgla - 25 zł.

Ogółem od początku tego roku do końca sierpnia w całym polskim górnictwie doszło do 1678 wypadków, z czego 1230 wydarzyło się w kopalniach węgla kamiennego. Statystycznie na każdy tysiąc zatrudnionych w kopalniach węgla górników dziewięciu ulega wypadkom. Zginęło 16 górników, z tego 13 w kopalniach węgla kamiennego.

W całym ubiegłym roku wypadków górniczych było 2809, z czego w kopalniach węgla 2196. 28 górników zginęło, z czego 22 w kopalniach węgla kamiennego.(PAP)

bEqoROOS

mab/ mki/ mow/

bEqoROPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)