Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komunikat służb: Najcięższa sytuacja w 3 województwach

0
Podziel się:

Najtrudniej jest w Podkarpackiem, Lubelskiem i na Dolnym Śląsku.

Komunikat służb: Najcięższa sytuacja w 3 województwach
(PAP/Darek Delmanowicz)

Sytuacja powodziowa w kraju jest nadal bardzo poważna. Najtrudniej jest w województwach: podkarpackim, lubelskim i dolnośląskim - mówił przed południem rzecznik komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, w związku z wysokim poziomem wody w Warcie poważna sytuacja jest też w Wielkopolsce._ - Najtrudniej jest jednak obecnie w woj. lubelskim, w gminie Wilków, gdzie w nocy doszło do przerwania wału na rzece Chodelce, na długości 15 m. Trwa ewakuacja 800 osób, część z nich zdołano już zabrać z zagrożonego rejonu _ - mówił rzecznik.

Poinformował, że w akcji bierze udział około 100 ratowników, którzy dysponują 30 łodziami. W ewakuację zaangażowane są też dwa śmigłowce. Nadal bardzo trudna sytuacja jest także na dopływie Odry - Kaczawie. _ - Odra ma tak wysoki poziom, że nie jest w stanie przyjąć tyle wody. Trwa więc umacnianie i podnoszenie wałów na jej dopływie _ - zaznaczył Frątczak.

Tak relacjonują powódź w Polsce zagraniczne media:

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

W województwie mazowieckim najtrudniejsza akcja prowadzona jest obecnie w Warszawie w Porcie Praskim, gdzie powstało osuwisko w wale.

Strażacy budują pierścień z worków z piaskiem, który ma powstrzymać napływ wody do wyrwy. Uspokajają jednak, że obecnie nie ma zagrożenia ani dla wału, ani dla okolicznych mieszkańców.

_ - Sytuację, która jest obecnie w Polsce, można określić jako bardzo poważną i trudną. Nie zapominajmy też, że fala na Wiśle i Odrze przesuwa się. Na jej przyjęcie przygotowują się kolejne województwa _ - dodał.

Strażacy podkreślają, że największym problemem jest obecnie długość fali. Wysoki poziom wody utrzymuje się długo, co może prowadzić do rozmiękania wałów i ich pękania.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)